رئیس قوه قضائیه تأکید کرد: اجرای سند تحول قضائی متکی به اشخاص نیست و با تغییرات مدیریتی در دستگاه قضائی دچار سستی نمی‌شود.

به گزارش درآمد نیوز به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، آیت‎ الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه صبح امروز دوشنبه (۳۱ خرداد ماه) شورای عالی قوه قضائیه، با تبریک میلاد مسعود هشتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت، «فرهنگ رضوی» را نجات دهنده کشور دانست و تأکید کرد: توجه به فرمایشات و سیره نورانی امام رضا (ع) به ویژه از سوی مسئولان کشور را از هر آسیبی مصون می‌سازد.

رئیس قوه قضائیه گفت: امام رضا (ع) حکمرانی مبتنی بر دین و آموزه‌های دینی و توجه به مردم و مردم‌داری بر اساس نظام دینی را ترسیم و تصریح فرمودند بعد از انجام واجبات و ترک محرمات، هیچ کاری نزد خدا به اندازه نشاندن تبسم بر لب یک مؤمن و گره‎گشایی از زندگی او فضیلت ندارد.

رئیسی با تبریک هفته قوه قضائیه به همکارانش در بخش‌های مختلف قضائی در سراسر کشور، از تلاش‌ها و زحمات آن‌ها در دوره تحول و توجه ویژه‌ای که به کرامت مردم و ارباب رجوع داشته‌اند، قدردانی کرد.

راه اندازی سامانه‌های الکترونیک موجب رضایتمندی مردم شده است

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: اقداماتی که در دوره تحول و به ویژه در یک سال اخیر در دستگاه قضائی انجام شده و راه‎اندازی سامانه‌های الکترونیک، وضعیت و شرایط جدیدی به وجود آورده که موجب افزایش رضایتمندی مردم و تفاوت نگاه آن‌ها به نظام قضائی شده است.

رئیسی با بیان اینکه گزارش‌ها و آمار و ارقام حاکی از توجه همکاران قضائی به موضوع کرامت انسانی و همت مضاعف آن‌ها در رسیدگی سریع و عادلانه به پرونده‌ها، بر تداوم این روند در جهت گره‎گشایی از زندگی مردم تأکید کرد.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش با تقدیر از روحیه فساد ستیزی همکاران دستگاه قضا اظهار داشت: روحیه فساد ستیزی و عزم و اراده همکاران قضائی برای برخورد با مفسدین امری مبارک است که باید تداوم داشته باشد.

رئیسی این نکته را هم متذکر شد که «باید رسیدگی به پرونده‌ها و تمام مراحل دادرسی منطبق با حق و عدل باشد که همواره از توصیه‌های مؤکد مقام معظم رهبری به همکاران دستگاه قضا بوده است».

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه گزارش عملکرد ارائه شده از سوی معاون اول قوه قضائیه در طلیعه هفته قوه قضائیه بیانگر همت مضاعف همکاران قضائی در اجرای سند تحول قضائی بوده، تأکید کرد: سند تحول یک سند بالادستی است که همواره نقشه راه پیش روی همکاران قضائی خواهد بود.

مسیر ارتقا دستگاه قضا با حضور چهره‌های اثرگذار ادامه پیدا می‌کند

رئیسی خاطر نشان کرد که «اجرای سند تحول قضائی قائم به شخص نیست و با تغییرات مدیریتی دچار سستی نمی‌شود و مسیر ارتقا دستگاه قضا با حضور چهره‌های اثرگذار و برجسته در این مجموعه، با قوت ادامه خواهد داشت».

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش توجه به تولید و رفع موانع رونق تولید به عنوان شعار سال را نیز مورد تأکید قرار داد و گفت: توجه به تولید در سال گذشته و امسال اولویت دستگاه قضا بوده و همه بخش‌های قضائی و نظارتی و دادستانی و دادگاه‌ها در این زمینه گام‌های بلندی برداشتند.

رئیسی افزود: وقتی از توجه به تولید سخن می‌گوئیم منظور عدد و رقم نیست بلکه تأکید بر جهت‎گیری همه دستگاه‌ها برای تحقق واقعی رونق تولید است که موضوعی محوری است و شرایط کشور ایجاب می‌کند همه بخش‌ها باید نسبت به آن حس بگیرند.

وی تأکید کرد: «توجه به تولید» یعنی رونق تولید داخلی و افزایش اشتغال و کاهش بیکاری و رونق صادرات و کاهش واردات و رفع هرگونه وابستگی اقتصادی به خارج مرزها و در یک کلام رفع دغدغه‌های خاتواده‌ها نسبت به فرزندان تحصیلکرده‌ای که امروز شغل ندارند.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش از کاندیداهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و حضور پرشور و معنادار مردم در این عرصه تقدیر کرد و گفت: مردم ما همانطور که در همه عرصه‌ها حضور آگاهانه دارند، در انتخابات اخیر هم به رغم مشکلات، بیماری کرونا و تبلیغات مسموم دشمن خوش درخشیدند.

رئیسی افزود: حضور مردم در انتخابات برای بنده و همکارانم در دولت آینده مسئولیت‎آفرین است و از خداوند یاری می‌خواهم که این مسئولیت خطیر را با همکاری مردم و نخبگان و عزیزانی که در دستگاه قضائی هستند، به نحو شایسته انجام دهیم.

رئیس قوه قضائیه با تأکید بر اینکه «معتقدم کار پیشرفت و عدالت در کشور با همکاری همه قوا و مسئولان پیش می‌رود»، تصریح کرد: مردم با رأی خود اعلام کردند که خواستار تحول هستند و تحقق مطالبه آن‌ها یک ضرورت است.

بهره مندی از تجارب سند تحول در قوه مجریه

رئیسی در ادامه متذکر شد که در قوه مجریه نیز از تجارب به دست آمده در اجرای سند تحول قوه قضائیه بهره می‌برد و حرکت تحولی دولت آینده مبتنی بر بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی خواهد بود که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است.