یک تحلیلگر بورس با بیان اینکه حقیقی‌های دانه درشت کمتر از ۱۰درصد سرمایه خود را به کریپتوکارنسی‌ها می‌برند،گفت: ۲۴ساعته بودن بازار و استفاده از ابزار شرت‌سل و معاملات اهرمی جذابیت رمزارز است.

علیرضا کریمیان در گفتگو با مهر با بیان اینکه رمزارز می‌تواند رقیبی برای آن دسته از سرمایه‌های کمتر از ۴ تا ۵ میلیارد تومان باشد، گفت: افراد دارای سرمایه کمتر از ۵ میلیارد تومان، تمایل بسیار بالایی برای ورود به بازار کریپتوکارنسی‌ها دارند و بنابراین ورود به عرصه رمزارز می‌تواند رقیبی برای ورود سرمایه‌های خرد به بازار سرمایه باشد؛ اما نکته اصلی جذابیتی است که بازار و معاملات رمزارزها ایجاد کرده؛ به نحوی که ابزارهای به کار گرفته شده در این بازار بسیار متنوع‌تر از بازار سرمایه بوده و استفاده از ابزارهایی همچون معاملات اهرمی یا معاملات شرت‌سل این بازار را جذاب کرده است.

وی افزود: از سوی دیگر، بازار کریپتوکارنسی‌ها ۲۴ ساعته بوده و در هفت روز هفته برقرار است؛ به نحوی که معامله‌گران می‌توانند بدون محدودیت در این بازار فعالیت کنند؛ در حالیکه بازار سرمایه علاوه بر اینکه دامنه نوسان دارد، تایم معاملاتی نیز کوتاه است و در عین حال استفاده از ابزارهایی همچون معاملات اهرمی و شرت سل در آن جایز نیست؛ اما همه این مزیت‌ها در کنار یک بازار بسیار پرریسک در حوزه کریپتوکارنسی‌ها رقم می‌خورد که هم اکنون در حال بلعیدن سرمایه‌های مردم است.

این تحلیلگر بازار سرمایه با بیان اینکه بازار سرمایه به خاطر اتفاقات سال ۹۹ و دستکاری‌هایی که در بازار صورت می‌گیرد، هم اکنون با اقبال کمی نسبت به معامله‌گران تازه‌وارد مواجه است؛ گفت: به خصوص اینکه بسیاری از سهم‌ها در صف فروش قفل می‌شوند و متأسفانه این امر موجب آزار سهامداران شده است؛ این در حالی است که عده‌ای از افراد، در هر بازاری متضرر می‌شوند چراکه به صورت هیجانی وارد بازار شده و اطلاع کافی و عمل به موقع ندارند.

کریمیان با بیان اینکه مقامات مسئول بورس معتقدند که زیرساختهای لازم برای راه‌اندازی ابزارهای جدید معاملاتی را ندارند، گفت: البته این موضوع تا حدودی درست است، اما به نظر هم نمی‌رسد اراده‌ای برای فراهم سازی این زیرساختها هم وجود داشته باشد؛ یعنی خواستی پشت فراهم سازی این زیرساختها نیست؛ در غیر این صورت باید برنامه‌ای تدوین می‌شد که در سه تا ۵ سال آتی، این ابزارهای مهم در بازار سرمایه به کار گرفته شوند.

وی ادامه داد: قرار است که دامنه نوسان برداشته شود، اما اکنون صرفاً یک ایده و صحبت است و شاید هم هیچ وقت عملیاتی نشود؛ اما اگر باز کردن دامنه نوسان اجرایی شده و دامنه به ۱۰ درصد برسد، جذابیت بازار بورس بیشتر خواهد شد.

کارشناس ارشد مسائل بازار سرمایه خاطرنشان کرد: حقیقی‌های دانه‌درشت وارد بازار رمزارز نشده و در آنجا سرمایه‌گذاری کلانی ندارند؛ ضمن اینکه اگر داشته باشند کمتر از ۱۰ درصد سرمایه خود را وارد حوزه کریپتوکارنسی کرده‌اند و ۹۰ درصد مابقی را در بازار سرمایه نگاه می‌دارند؛ چراکه نوسانات این بازار آنقدر بالا است که خیلی‌ها تمایلی به استفاده از آن ندارند.

وی افزود: مجموعه اتفاقاتی که در بازار سرمایه رخ داده، دست به دست هم داده تا نتیجه کار در تابلو و شاخص مشخص شود؛ این در حالی است که نرخ بهره متعادل‌تر شده و رو به کاهش است و تکلیف ریاست جمهوری و نوع نگاه به بازار سرمایه هم تا حدودی مشخص شده، بنابراین سهامداران شروع به خرید سهام کرده اند. البته واقعیت آن است که وضعیت کلی بازار خیلی خوب نیست و تنها وضعیت سهام شاخص سازها بهتر شده است؛ به این معنا که در سهام کوچک و متوسط هنوز هم جای رشد بیشتری وجود دارد.