مجمع‌عمومی فوق‌العاده شرکت سنگ‌آهن گهرزمین با نماد «کگهر» روز گذشته با حضور قریب ۹۵ درصدی سهامداران و مدیرعامل و اعضاء هیأت‌مدیره این شرکت در هتل المپیک تهران برگزار شد.

در مجمع فوق‌العاده «کگهر» در خصوص «افزایش سرمایه»، «تغییر نام شرکت»، «تغییر موضوع فعالیت و افزودن فعالیت آزمایشگاهی به فعالیت‌های قبلی شرکت» و «اصلاح و تطابق اساسنامه شرکت با نمونه اساسنامه سازمان بورس» تصمیم‌گیری شد که در نهایت همه این موارد به تصویب سهامداران و حاضران در مجمع‌ عمومی رسید.

به گزارش درآمد نیوز در مجمع فوق‌العاده «کگهر» در خصوص «افزایش سرمایه»، «تغییر نام شرکت»، «تغییر موضوع فعالیت و افزودن فعالیت آزمایشگاهی به فعالیت‌های قبلی شرکت» و «اصلاح و تطابق اساسنامه شرکت با نمونه اساسنامه سازمان بورس» تصمیم‌گیری شد که در نهایت همه این موارد به تصویب سهامداران و حاضران در مجمع‌ عمومی رسید.
پس از ارائه گزارش عملکرد مدیرعامل «کگهر» و استماع گزارش هیات‌مدیره و بازرس قانونی شرکت؛ افزایش سرمایه گهرزمین از ۲۵۰۰۰ میلیارد ریال به ۷۵۰۰۰ میلیارد ریال مورد تصویب حاضران قرار گرفت.
همچنین شرکت گهرزمین که پیش از این فقط در زمینه استخراج سنگ‌آهن فعالیت داشت، اما با را‌ه‌اندازی خطوط تولید کنسانتره و گندله به چرخه صنعت نیز وارد شده است؛ بنابراین در این مجمع مصوب شد که نام شرکت از شرکت سنگ‌آهن گهرزمین به شرکت معدنی‌ و صنعتی گهرزمین تغییر یابد.
محمد محیاپور مدیرعامل شرکت معدنی‌ وصنعتی گهرزمین در مجمع فوق‌العاده «کگهر» هدف شرکت از افزایش سرمایه را دستیابی به اهداف بلندمدتی همچون تأمین بخشی از منابع موردنیاز جهت تکمیل طرح‌های توسعه در دست اجرا عنوان کرد و گفت: «طرح افزایش ظرفیت زیرسقف خطوط ۱، ۲ و ۳ کنسانتره‌سازی از ۶ به ۸ میلیون تن در سال»، «طرح افزایش ظرفیت کارخانه گندله‌سازی از ۵ به ۷ میلیون تن در سال»، «طرح احداث واحد احیاء آهن‌اسفنجی به ظرفیت ۱.۷ میلیون تن در سال» و «طرح احداث واحد فولادسازی و ریخته‌گری اسلب به ظرفیت ۱،۵ میلیون تن در سال» از جمله طرح‌های در دست اجرای «کگهر» است.
وی با بیان اینکه کگهر در سال جاری ۱۹ رکورد پیاپی در تولید را ثبت کرده است افزود: طی این مدت شاهد تحول جدی در فروش محصولات و تولید ثروت در این شرکت بوده‌ایم.
رشد ۱۰ درصدی تولید کلوخه گهرزمین در سال جاری
مدیرعامل شرکت معدنی‌‌ و صنعتی گهرزمین در این مجمع‌عمومی در خصوص عملکرد شرکت چنین توضیح داد: شرکت گهرزمین با بیش از ۶۴۰ میلیون تن ذخیره سنگ‌آهن از جمله بزرگترین معادن خاورمیانه محسوب می‌شود. در معدن گهرزمین تولید بیش از ۱۵ میلیون تن سنگ‌‌آهن را برنامه داریم و برای اولین‌بار شرکت گهرزمین به ظرفیت نامی بیش از ۵ میلیون تن گندله و بیش از ظرفیت نامی کنسانتره ۶ میلیون تن در این مجموعه بزرگ خواهیم رسید.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه طی چند ماهه نخست سال جاری تحولات جدی در فروش محصولات و تولید ثروت در گهرزمین ثبت شده است، گفت: ثبت رکورد فروش گندله در خرداد ماه ۱۴۰۲، افزایش ۱۱ درصدی درآمد فروش کلوخه، رشد ۱۶ درصدی فروش کنسانتره و افزایش ۶۵ درصدی فروش داخلی گندله نسبت به سال گذشته همگی نشاندهنده روند تولید ثروت در شرکت گهرزمین است.
مدیرعامل شرکت گهرزمین تاکید کرد: بحث تولید کلوخه شرکت سنگ‌آهن گهرزمین امسال رشد ۱۰.۵ درصد داشته و در تولید بیش از ۱۷.۲ درصد در تولید دانه‌بندی نیز رشد داشتیم. فروش‌های صادراتی شرکت سنگ‌آهن گهرزمین بر اساس مزایده و فروش‌های داخلی از طریق بورس کالا انجام می‌شود که در فروش داخلی آخرین رکوردی که داشتیم؛ ۱۳.۵ درصد رقابت در فروش داخلی در بورس کالا و بیش از ۱۵ دلار نیز در فروش صادراتی رقابت داشتیم. در بحث کنسانتره نیز ۱۳.۵ درصد رشد تولید در خطوط تولید و همچنین ۴۹ درصد افزایش تولید گندله داشتیم که اولین سالی است که به ظرفیت نامی گندله می‌رسیم و امیدواریم که تولید گندله را به بیش از ۷ میلیون تن برسانیم؛ در حالی که طراحی کارخانه ۵ میلیون تن است.
مدیرعامل شرکت گهرزمین در ادامه به عملکرد مالی شرکت اشاره کرد و گفت: بحث درآمد عملیاتی نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۲۸ درصد رشد داشته که عدد مناسب، معقول و منطقی است. با توجه به عددی که اعلام می‌شود؛ در عملکرد مالی بر اساس ذخیره گرفتن ۵ درصد قیمت سنگ‌آ‌هن است.
محیاپور در خصوص سود ناخالص شرکت گفت: سود ناخالص کگهر ۴۳ درصد رشد داشته بحث سود عملیاتی نیز ۱۹ درصد رشد پیدا داشته و بیش از ۱۵ درصد نیز سود خالص شرکت نسبت به مدت مشابه رشد داشته است. درآمد عملیاتی شرکت در ۱۱ ماهه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نزدیک به ۳۵ درصد رشد داشته است.
محمد محیاپور همچنین خاطرنشان کرد: شرایط زنجیره فولاد هر سال تغییرات خاص خود را دارد و متفاوت است.
وی در ادامه به عملکرد ۹ ماهه شرکت اشاره کرد و گفت: عملکرد ۹ ماهه شرکت که در کدال ثبت و مشاهده شده است؛ عملکرد شرکت خوشبختانه فوق‌العاده بوده، اما حتما باید حداقل برنامه ۱۰ الی ۱۵ ساله برای شرکت دیده شود که در شرایط بازار، نوسانات بازار این شرکت دچار چالش نشود.
مدیرعامل کگهر با تاکید بر اینکه در حال ‌حاضر فروش سنگ با توجه به شرایط قیمت زیانده است، گفت: تاکید ما این است که سهامداران بحث افزایش سرمایه شرکت گهرزمین را جزء اولویت‌های کاری خود لحاظ کنند.
وی همچنین گفت: مبالغی که برای پروژه‌های شرکت برای سال ۱۴۰۲ نیاز است؛ ده هزار میلیارد تومان است که ۵ هزار میلیارد تومان آن در دستور کار افزایش سرمایه است و ۵ هزار میلیارد تومان دیگر آن از محل تسهیلات مالی و منابع داخلی است که البته این قسمت مربوط به شرکت بوده و بیش از ۸۰ درصد آن تامین شده است.
محیاپور تاکید کرد: موضوع بعدی میزان افزایش سرمایه تا سال ۱۴۰۶ است که ۱۰ هزار میلیارد تومان است و به همین نسبت تا سال ۱۴۰۶ بیش از ۳۲ همت به افزایش نقدینگی و تأمین مالی برای پروژه‌ها و مصارف شرکت نیاز است.
مدیرعامل گهرزمین خاطرنشان کرد: میزان زمان و دوره ساخت شروع بهره‌برداری پروژه‌ها که قطعاً برای آن برنامه داریم که از زمان گفته شده کمتر کنیم و در پروژه احیا طی ۶ ماه گذشته بیش از ۴۰ درصد رشد و پیشرفت داشته‌ایم. مشخص است که میزان نقدینگی، بحث افزایش سرمایه و تولید کنسانتره را با حفظ شرایط کیفی به ۷.۵ میلیون تن داشته باشیم.
وی در پایان تاکید کرد: ویژگی که شرکت به اصطلاح سنگ‌آهن دارد و تولیدی که از لحاظ کیفی خطوط کنسانتره و گندله دارند؛ نسبت به خطوط مشابه در کل کشور بیش از ۱۰ درصد کیفیت خطوط ما متفاوت است و خطوطی با توجه به اینکه سنگ مشابه را تولید می‌کند.