تهران – درآمد نیوز – رییس هیات مدیره انجمن صنفی سی.ان.جی کشور با اشاره به ثابت ماندن کارمزد جایگاه‌های سی.ان.جی در سال ۹۹ با وجود افزایش نرخ دلار و شیوع کرونا، گفت: انتظار می رود وزارت نفت همانگونه که در یکسال گذشته اقدام های خوبی را در بخش تقاضا در حوزه سی.ان.جی انجام داده در بخش عرضه هم، با اقدام سریع مانع از تعطیلی جایگاه‌ها شود.

«محسن جوهری» امروز (دوشنبه) در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه افزایش هزینه‌های جایگاه‌های سی.ان.جی درسال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ بسیار بیشتر از پیش‌بینی‌ها بوده، افزود: جایگاه‌های سی.ان.جی به دلیل افزایش بی‌سابقه هزینه‌های بهره‌برداری و نگهداشت و افزایش نیافتن کارمزد، در آستانه تعطیلی قرار دارند.
جوهری اضافه کرد: مالکان جایگاه‌های سی.ان.جی و شرکت‌های بهره‌بردار توان پرداخت هزینه‌های سرسام آور این جایگاه‌ها را امسال ندارند و در شرایط بحرانی فعلی، هیچ حمایتی از جایگاهداران و شرکت‌های بهره‌بردار نمی‌شود.
وی افزود: افزایش نرخ ارز در سال ۹۷، موجب افزایش قابل توجه هزینه‌های حوزه سی.ان.جی به ویژه در بخش عرضه و ادامه این روند در سال ۹۸ و تناسب نداشتن افزایش کارمزد با افزایش هزینه‌ها موجب زیان انباشته برای جایگاهداران و شرکت‌های بهره بردار شد.
رییس هیات مدیره انجمن صنفی سی.ان.جی کشور افزود: جهش ارزی امسال و افزایش نداشتن کارمزد جایگاه‌های سی.ان.جی و پیامدهای ناشی از شیوع بیماری کرونا در کشور، موجب ورشکستگی جایگاهداران و توانایی نداشتن آنها در پرداخت هزینه‌های جایگاه‌ها شده است.
وی توضیح داد: هزینه‌های احداث یک باب جایگاه سی.ان.جی در هفت سال گذشته حدود ۱۰ برابر شده، افزایش کارمزد این جایگاه‌ها در این بازه زمانی هنوز به رشد دو برابری نرسیده و این موضوع باعث استقبال نکردن بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در احداث جایگاه‌های سی.ان.جی است.
جوهری خاطرنشان کرد:  تعطیلی برخی از جایگاه‌ها در این شرایط علاوه بر جایگاهداران، برای مردم که در شرایط وخیم اقتصادی از سوخت سی.ان.جی استفاده می‌کنند، مشکلاتی ایجاد کرده است.
وی افزود: با وجود تعیین نشدن حق‌العمل جایگاه‌های سی.ان.جی در سال ۹۹، سازمان امور مالیاتی به استناد بند ۳ ذیل جدول تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۱۳۹۹، جایگاهداران سی.ان.جی را مشمول پرداخت عوارض و مالیات  ارزش افزوده حق‌العمل جایگاه‌ها قرار داده است.
همچنین با توجه به ارزی بودن قطعات جایگاه‌های سی ان جی و افزایش بیش از ۱۰ برابری نرخ ارز در دو سال گذشته و تحریم‌های نقل و انتقال پولی و سختگیری‌های داخلی وزارت صنعت و بانک مرکزی، تامین قطعات و نگهداری جایگاه‌ها در شرایط ایمن به شدت با چالش و بحران روبروست و هیچگونه حمایت و برنامه‌ای در زمینه تامین نیاز ایمنی این صنف انجام نگرفته است.
کارمزد جایگاه‌های سی.ان.جی بدون تغییر
رییس هیات مدیره انجمن صنفی سی.ان.جی کشور با بیان اینکه در دو سال گذشته بیش از چهار نوبت مسوولان امر در مصاحبه‌های مختلف بر لزوم توجه به موضوع اصلاح کارمزد جایگاه‌داران سی.ان.جی تأکید کرده‌اند، گفت: با این وجود، شاهد بیتوجه مسوولان به این موضوع مهم هستیم بطوری که باوجود گذشت نیمی از سال ۹۹، هنوز هیچ تغییری در کارمزد جایگاه‌های  سی.ان.جی اتفاق نیفتاده است.
وی افزود: واقعیت اینکه بی توجه به موضوع مهم کارمزد جایگاه‌های سی.ان.جی در سال گذشته توسط مسوولین ذیربط موجب شد که با وجود گذشت بیش از ۶ ماه از سال ۹۹ هنوز هیچ افزایشی در کارمزد این جایگاه‌ها انجام نشده است.
جوهری خاطرنشان کرد: بسیاری از جایگاه‌های سی.ان.جی کشوربا تجهیزات با عمر بیش از ۱۰ سال مورد بهره برداری قرار می گیرند و این جایگاه‌ها نیاز مبرم به نوسازی تجهیزات دارند وبا افزایش شدید قیمت قطعات و تجهیزات، برای نوسازی این جایگاه‌ها علاوه بر پرداخت کارمزد منصفانه، باید تسهیلاتی برای جایگاهداران در نظر گرفته شود.
وی خاطرنشان کرد: تعیین رقم مناسب کارمزد برای امسال با توجه به افزایش کم سابقه هزینه‌های جایگاه‌داران، می‌تواند از بروز چالش جدی در امر توزیع سوخت سی.ان.جی جلوگیری کند و انتظار می رود وزارت نفت همانگونه که در یکسال گذشته اقدام های خوبی را در بخش تقاضا در حوزه سی.ان.جی انجام داده در بخش عرضه هم، با اقدام سریع مانع از تعطیلی جایگاه‌ها شود.
به گزارش ایرنا، براساس آمارهای رسمی وزارت نفت، شمار جایگاه های بنزین و گازوئیل در سطح کشور سه هزار و ۷۰۰ تا سه هزار و ۸۰۰ جایگاه است.