با نزدیک شدن به پایان سال ۲۰۲۳ و انقضای تفاهم چین و ایتالیا حول طرح کمربند-راه، گفتگوها در این باره در محافل سیاسی اروپا بالا گرفته است. تفاهم ۵ ساله مذکور در زمان «جوزپه کونته» نخست وزیر وقت ایتالیا در سال ۲۰۱۹ به امضا رسید و با اتمام آن در پایان سال ۲۰۲۳، دو کشور باید برای تمدید آن تصمیم‌گیری کنند.

درآمد نیوز /با نزدیک شدن به پایان سال ۲۰۲۳ و انقضای تفاهم چین و ایتالیا حول طرح کمربند-راه، گفتگوها در این باره در محافل سیاسی اروپا بالا گرفته است. تفاهم ۵ ساله مذکور در زمان «جوزپه کونته» نخست وزیر وقت ایتالیا در سال ۲۰۱۹ به امضا رسید و با اتمام آن در پایان سال ۲۰۲۳، دو کشور باید برای تمدید آن تصمیم‌گیری کنند.

درآمد نیوز – محمد آقاگلی / ایتالیا تنها کشور عضو G7 می‌باشد که به این ابتکار پیوسته است. در این بین اما مقامات اتحادیه اروپا در حال فشار به ایتالیا جهت عدم ادامه همکاری این کشور با چین در ابتکار مذکور هستند.

بدون کریدور هم رابطه تجاری ادامه دارد

هفته گذشته «آندرِی گاتلین» سناتور فرانسوی ضمن تشبیه طرح کمربند-راه به اسب تروجانِ ژئوپلتیکی چین، ایتالیا را به آسیب روابطش با دولت های غربی در صورت ادامه عضویت در این طرح تهدید کرد. همچنین این مقام فرانسوی بر خطر تسلط چین بر برخی بنادر راهبردی اتحادیه اروپا در ایتالیا همچون جنوا، ونیز و تریست و به تبع، به خطر افتادن امنیت این کشور تصریح نمود.

اخیرا نخست وزیر ایتالیا «جورجیا ملونی» در این باره گفته بود: ایتالیا و چین بدون کمربند-راه نیز می‌توانند روابط سالمی با یکدیگر داشته باشند. این موضع‌گیری گمانه‌زنی ها را درباره تصمیم ایتالیا جهت قطع همکاری در قالب ابتکار کمربند-راه تقویت می کند.

از طرفی چین نیز بیکار ننشسته و در ماه های اخیر «ژیا گاید» را به عنوان سفیر جدید خود در ایتالیا منصوب نموده است. گاید سفیر پیشین چین در پرو بوده و در زمان ماموریت وی در این کشور در سال ۲۰۱۹، پرو به ابتکار کمربند-راه چین پیوست.

با این حال در دو روز آینده نخست وزیر ایتالیا جهت دیدار با رئیس جمهور آمریکا راهی واشنگتن خواهد شد و طبق اعلام کاخ سفید، ادامه همکاری ایتالیا با جمهوری خلق چین در قالب ابتکار کمربند-راه، از جمله محورهای مذاکره میان سران دو کشور خواهد بود. «روزنامه ریپابلیکا» چاپ ایتالیا در آستانه این سفر ادعا کرده «جورجیا ملونی» در کاخ سفید تصمیم خود مبنی بر عدم تمدید همکاری کشورش با چین حول طرح کمربند-راه را به مقامات آمریکایی اعلام خواهد کرد.

در روزهای آینده باید دید کشمکش امنیتی-سیاسی آمریکا و چین، اینبار در اروپا به چه نتیجه ای منجر می‌شود.

نکته قابل توجه آن است که رقابت های ژئوپلتیکی جهانی به ابتکارات ترانزیتی کشیده شده و در لایه جنگ کریدورها دنبال می شود.

  • نویسنده : محمدآقاگلی