در یک ماهه ابتدایی سال جاری ۲ میلیارد و ۷۷۲ میلیون دلار ارز برای واردات دارو، کالا‌های اساسی، تجاری و بازرگانی و خدمات تامین شد.

به گزارش درآمد نیوز در یک ماهه ابتدایی سال جاری ۲ میلیارد و ۷۷۲ میلیون دلار ارز برای واردات دارو، کالا‌های اساسی، تجاری و بازرگانی و خدمات تامین شد.

علی سعیدی؛ مدیرعامل مرکز مبادله ارز و طلای ایران اظهار داشت: طی فروردین ماه سال جاری، ۶۲۱ میلیون دلار ارز جهت واردات کالا‌های اساسی و دارو با نرخ ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان تامین شد که ۵۴۸ میلیون دلار آن بابت کالا‌های اساسی و کشاورزی شامل اقلام گندم، دانه‌های روغنی نهاده‌های دامی بوده و ۷۳ میلیون دلار برای دارو، مواد اولیه دارویی و تجهیزات پزشکی تامین شده است.

وی خاطرنشان کرد: در سه هفته اول سال یک میلیارد و ۷۹۲ میلیون دلار، در هفته قبل ۹۸۰ میلیون دلار و از اول سال تا کنون ۲ میلیارد و ۷۷۲ میلیون دلار ارز برای تجارت تامین شد.

مدیرعامل مرکز مبادله ارز و طلای ایران گفت: برای کالای اساسی و دارو در ۳ هفته اول ۳۹۲ میلیون دلار، هفته قبل ۲۲۹ میلیون دلار و از اول سال تاکنون ۶۲۱ میلیون دلار به نرخ ۲۸۵۰۰ تومان تامین شد.

سعیدی افزود: در مرکز مبادله برای کالا‌های تجاری در ۳ هفته اول سال ۹۲۶ میلیون دلار، در هفته پایانی فروردین ۶۰۵ میلیون دلار و از ابتدای سال یک میلیارد و ۵۳۱ میلیون دلار تامین ارز شد.

به گفته وی، ارز واردات در مقابل صادرات در ۳ هفته اول فروردین ۳۹۶ میلیون دلار، در هفته پایانی فروردین ۱۳۱ میلیون دلار و از ابتدای سال ۵۲۷ میلیون دلار تامین شد. همچنین در بخش خدمات در ۳ هفته اول ۷۸ میلیون دلار، در هفته پایانی فروردین ۱۵ میلیون دلار و از ابتدای سال تاکنون ۹۳ میلیون دلار تامین ارز شد.

مدیرعامل مرکز مبادله بیان کرد: در مجموع ۲ میلیارد و ۵۸ میلیون دلار ارز صنایع تامین شده است. تامین ارز صنایع به دو صورت نیمایی و توافقی بوده است. صنایع حمل و نقل و خودرو با ۴۶۳ میلیون دلار و صنایع معدنی با ۲۲۲ میلیون دلار ارز نیمایی و توافقی بیشترین میزان ارز را دریافت کردند.

سعیدی گفت: تامین ارز نیمایی «صنایع تجهیزات برق و الکترونیک»، «ماشین آلات و تجهیزات تولید» و «منسوجات و پوشاک» به ترتیب معادل ۱۲۰، ۸۲، ۱۴۲ میلیون دلار صورت گرفته است؛ این گروه‌های صنایع همچنین به ترتیب، ۲۶، ۹۰ و یک میلیون دلار ارز توافقی یا واردات در مقابل صادرات تا پایاین فروردین ماه سال جاری دریافت کرده اند؛ علاوه بر این گروه ها، ۷۸۶ میلیون دلار ارز نیمایی و ۱۲۶ میلیون دلار ارز واردات در مقابل صادرات به سایر صنایع اختصاص داده شده است.

وی ادامه داد: تامین ۶۹ درصد نیاز‌های وارداتی صنایع مختلف کشور با دلار ۴۱۰۰۰ هزار تومان (ارز نیمایی) صورت گرفته است. ۲۷ درصد واردات که مربوط به کالا‌های اساسی و داروست، با نرخ دلار ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان تامین می‌شود. نیاز‌های بخش خدمات هم، که حدود ۴ درصد است، با نرخ ۴۳ هزار تومان تامین می‌شود. میانگین وزنی ارز تامین شده نیز عدد ۳۷۵۰۰ تومان را نشان می‌دهد.

مدیرعامل مرکز مبادله ایران در مورد نرخ ارز امروز در مرکز مبادله ارز و طلای ایران، بیان داشت: در بازار اسکناس دلار به نرخ ۴۳هزار و ۵۶۵ تومان، یورو ۴۶ هزار و ۴۱۹ تومان، درهم امارات ۱۱ هزار و ۸۶۲ تومان مبادله شد. در تالار حواله ارز، حواله دلار ۴۰ هزار و ۶۴۵ تومان، حواله یورو ۴۳ هزار و ۳۰۹ تومان، حواله درهم نیز ۱۱ هزار و ۶۷ تومان مبادله شد.