آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد تعداد معاملات مسکن تهران در شروع پاییز، کاهش ماهانه بیش از ده درصدی داشته است.

آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد تعداد معاملات مسکن تهران در شروع پاییز، کاهش ماهانه بیش از ده درصدی داشته است.

به گزارش درآمد نیوز ، جدیدترین گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در مهرماه سال ۱۴۰۱ حاکی از آن است که تعداد آپارتمان‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران به  ۵۴۱۶ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱۰.۲ و ۱ درصد کاهش نشان می‌دهد.

در اولین ماه پاییز امسال، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۴۳ میلیون و ۷۲۴ هزار تومان بود که حاکی از افزایش ۱.۲ درصدی نسبت به ماه قبل می‌باشد.

از سوی دیگر، بررسی توزیع تعداد واحد‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا در مهرماه سال ۱۴۰۱ حاکی از آن است که از مجموع ۵۴۱۶ واحد مسکونی معامله شده، واحد‌های تا ۵ سال ساخت با سهم ۲۸.۶  درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. با این وجود سهم مذکور در مقایسه با مهرماه سال قبل حدود ۴.۴ واحد درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحد‌های با عمر بالا در گروه‌های “۱۱ تا ۱۵” و “بیش از ۲۰” سال ساخت افزوده شده است.

پررونق‌ترین منطقه تهران کجاست؟

توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در مهرماه امسال حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۵ درصدی از کل معاملات، بیش‌ترین تعداد قرارداد‌های مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق ۱۰ و ۲  به ترتیب با سهم‌های ۹.۳ و  ۸.۷  درصدی از کل معاملات انجام شده در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیش‌ترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۸۷ میلیون و ۳۳۰ هزار تومان به منطقه یک و کمترین آن با ۲۱ میلون و ۳۰۰ هزار تومان به منطقه ۱۹ تعلق داشته است.

بیش ۵۰ درصد خانه‌های خرید و فروش‌شده، زیر ۳ میلیارد تومان

توزیع فراوانی تعداد واحد‌های مسکونی معامله شده شهر تهران در مهرماه سال ۱۴۰۱ نشان می‌دهد که به لحاظ مساحت، واحد‌های مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ متر مربع، سهمی معادل ۵۶.۸ درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص دادند. همچنین ۵۶.۱ درصد واحد‌های مسکونی با قیمتی کم‌تر از متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در این ماه معامله شده و ۵۰.۳ درصد از معاملات نیز به واحد‌های مسکونی با ارزش هر واحد کمتر از ۳ میلیارد تومان اختصاص داشته است.

تغییرات کرایه مسکن در آغاز پاییز

بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و کل منکاطق شهری در مهرماه سال ۱۴۰۱ نشان دهنده رشد به ترتیب معادل ۴۰.۹ و ۴۶.۸  درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد.

لازم به توضیح است رشد ماهانه شاخص مزبور در مهرماه در شهر تهران و کل مناطق شهری یکسالن و معادل ۷ درصد می‌باشد.