وزیر راه ونزوئلا در حاشیه بازدید از بانک مشترک ایران-ونزوئلا گفت: باعث خوشحالی است که اعلام کنم رشدو توسعه بانک بی‌نظیر بوده است.

به گزارش درآمد نیوز وزیر راه ونزوئلا در حاشیه بازدید از بانک مشترک ایران-ونزوئلا گفت: باعث خوشحالی است که اعلام کنم رشدو توسعه بانک بی‌نظیر بوده است.

در این جلسه که با حضور رامون سلستینو ولاسکز آراگویان وزیر راه، ادیسون رانسس توره آلبا، مشاور وزیر و خوسه سیلوا آپونته سفیر جمهوری بولیواری ونزوئلا در ایران و مدیران بانک مشترک ایران-ونزوئلا برگزار شد محمد قضائی پاکدهی مدیرعامل بانک مشترک ایران-ونزوئلا گزارش اهم اقدامات و عملکرد بانک را بیان نمود.

محمد قضائی با اشاره به این‌که در سال ۱۴۰۱ تسهیلات پرداختی بانک در حوزه ریال و ارز براساس محاسبات بیش از ۱۰۰ میلیون یورو بوده است و همچنین گفت: به‌منظور حفظ سرمایه بانک، تسهیلات ارزی با همان ارز پرداختی، بازپرداخت شده و با رعایت استاندارد‌های بهداشت اعتباری توانستیم شاخص مطالبات غیرجاری بانک را به ۴۲/۰ درصد کاهش دهیم که این شاخص در نظام بانکی کشور در جایگاه و نقطه بسیار مطلوبی است.

مدیرعامل بانک مشترک ایران-ونزوئلا در ادامه عنوان کرد: در حال حاضر ۴۷۳ شرکت خوشنام و بزرگ در صنایع مختلف پتروشیمی، داروسازی، خودروسازی و فولاد و … را در سبد مشتریان خود داریم.

قضائی افزود: از دیگر شاخص‌های قابل توجه بانک مشترک نسبت کفایت سرمایه آن است که با وجود افزایش ۱۸ درصدی دارایی موزون به ریسک، به عدد ۰۵/۴۰ درصد افزایش یافته است.

قضائی با اشاره به این که در حال حاضر تنها یک خط اعتباری تهاتری نقدی (cash) بین بانک مشترک ایران-ونزوئلا و بانک بی آی دی (BID) در ونزوئلا جهت جابجایی منابع مالی فعال است که پاسخگوی نیاز بانک مشترک در این بخش نیست، از لزوم راه‌اندازی شعبه بانک مشترک در کاراکاس سخن گفت و افزود: بانک مشترک ایران-ونزوئلا علاقه‌مند است در صورت تأیید دستگاه‌های ذیربط نسبت به راه‌اندازی شعبه در شهر کاراکاس اقدام کند.

مدیرعامل بانک مشترک ایران-ونزوئلا همچنین از اقدامات بانک مشترک به‌منظور تأمین نیاز‌های ونزوئلا در بخش کشاورزی سخن به میان آورد و گفت: اعتبار ۳ میلیون یورویی جهت تأمین تراکتور از سوی ما صورت پذیرفته و درخواست آن به سهامدار ایرانی (بانک توسعه صادرات) ارسال شده و این اعتبار در حال جابجایی به بانک بی‌آی‌دی (BID) است.

قضائی در ارتباط با حمایت از سرمایه‌گذاران ایرانی در بخش‌های مختلف ونزوئلا، اعلام آمادگی بانک را برای پرداخت تسهیلات به این سرمایه‌گذاران اعلام و اظهار کرد: بانک در سطح ظرفیت‌های اعتباری شرکت‌ها امکان پرداخت تسهیلات با رعایت ضوابط اعتباری خود را اعلام می‌نماید.

وی در پایان سخنانش درخواست حضور نمایندگان ونزوئلایی جهت شرکت در کمیته مشترک اقتصادی بانک جهت تسهیل روابط تجاری دوکشور و برقراری روابط کارگزاری بین بانک‌های مشترک ایران-ونزوئلا، بانک چین-ونزوئلا و روسیه-ونزوئلا جهت توسعه روابط بانکی را مطرح نمود.

در ادامه این جلسه رامون سلستینو ولاسکز آراگویان وزیر راه جمهوری بولیواری ونزوئلا ضمن ابلاغ سلام رئیس جمهور این کشور، بانک مشترک ایران-ونزوئلا را جزئی از رویای رئیس جمهور فقید این کشور (هوگو چاوز) دانست و گفت: باعث خوشحالی است که اعلام کنم رشد و توسعه بانک بی‌نظیر بوده و این رویا محقق شده است.

وی با بیان این مطلب که درخواست‌های بانک مشترک را حتماً به اطلاع رئیس جمهور می‌رسانم، خاطرنشان کرد: برای ما باعث خوشحالی است که بتوانیم شعبه‌ای از بانک مشترک را در ونزوئلا داشته باشیم، چون این موضوع می‌تواند مکانیزم مهمی در افزایش درآمد‌ها و پاسخگویی به نیاز مشتریان حقوقی دو کشور باشد.

وزیر راه جمهوری بولیواری ونزوئلا افزود: بانک مشترک می‌تواند به‌عنوان یک مکانیزم و یک نوآوری برای کشور‌هایی باشد که قصد دارند با ما در تعامل باشند.

ولاسکز آراگویان در پایان سخنانش گفت: با توجه به موفقیت‌های چشمگیر بانک، از رئیس جمهور کشورمان درخواست خواهم کرد تا در سفر به ایران از بانک مشترک ایران-ونزوئلا دیدار داشته باشند.