به گزارش درآمد نیوز  به نقل از بانک مسکن ـ هیبنا، «نهضت ملی مسکن» یکی از طرح‌هایی است که دولت سیزدهم برای حل چالش مسکن در دستور کار خود قرار داده است. صبح امروز «محمدرضا مهدیاراسماعیلی»، مدیرعامل صندوق ملی مسکن در خصوص پیگیری‌ها برای کاهش نرخ سود تسهیلات نهضت ملی مسکن و همچنین با اشاره […]

به گزارش درآمد نیوز  به نقل از بانک مسکن ـ هیبنا، «نهضت ملی مسکن» یکی از طرح‌هایی است که دولت سیزدهم برای حل چالش مسکن در دستور کار خود قرار داده است. صبح امروز «محمدرضا مهدیاراسماعیلی»، مدیرعامل صندوق ملی مسکن در خصوص پیگیری‌ها برای کاهش نرخ سود تسهیلات نهضت ملی مسکن و همچنین با اشاره به مراحل بازپرداخت این وام‌ها به تسنیم گفت: جمع‌بندی در رابطه با نرخ سود تسهیلات طرح مذکور به‌عهده شورای پول و اعتبار است.

قرار بر این شده است که اقساط وام نهضت ملی مسکن پلکانی شود. در این صورت وام‌گیرنده در ماه‌ها و سال‌های ابتدای دوره بازپرداخت تحت فشار ـ اقساط بالا ـ قرار نمی‌گیرد. بر این اساس در دو سال ابتدایی بازپرداخت، اقساط حداکثر ماهانه ۵ میلیون تومان است تا در توان متقاضیان نهضت ملی مسکن باشد.‌ پس از دو سال نیز، اقساط به‌صورت پلکانی دریافت خواهد شد.

اسماعیلی با بیان این‌که تا اطلاع ثانوی سود تسهیلات نهضت ملی مسکن ۱۸ درصد است، ادامه داد: در رابطه با کاهش نرخ سود این تسهیلات، هنوز مصوبه‌ای از سوی شورای پول و اعتبار نداشته‌ایم. منابع مورد نیاز مابه‌التفاوت سود تسهیلات نیز به‌صورت الگوی قبلی که یک‌سوم از سوی بانک مرکزی، یک‌سوم صندوق توسعه ملی و یک‌سوم نیز از محل منابع صندوق ملی مسکن است، تأمین خواهد شد. قرار نیست نرخ سود ۱۸ درصد کاهش یابد، بحث این است که یک گروهی که در زمان حاضر سود تسهیلات آنها ۱۸ درصد است مشمول تسهیلات مسکن روستایی با نرخ ۵ درصد شوند.