تهران- درآمد نیوز- ارزش بازار ۸۷ شرکت زنجیره معدن و صنایع معدنی در بورس تهران در هفته گذشته با جهش ۳.۸ میلیارد دلاری روبرو شد، این شرکت‌ها سهم بیش از ۲۳ درصدی از کل بازار سرمایه را کسب کردند.

به گزارش روز شنبه ایرنا، هفته گذشته (هشتم تا پایان ۱۲ آذر) ارزش بازار شرکت های بخش معدن وصنایع معدنی با رشد ۶.۱ درصدی نسبت به هفته ماقبل به رقم ۱۶۴۷ هزار میلیارد تومان رسید که معادل ۶۶.۳۶ میلیارد دلار است.
شرکت های یاد شده در پایان هفته گذشته ۲۳.۳ درصد از ارزش کل بازار سرمایه را به خود اختصاص دادند.
بررسی ها نشان می دهد که محرک ارزش بازار در هفته گذشته، بازگشت سرمایه گذاران به بازار ناشی از بهبود فضا و بازار گردانی مناسب شرکت‌هاست.
از دیگر عوامل رشد ارزش سهم این شرکت ها، همچنین افزایش قیمت های جهانی کامودیتی‌ها و کاهش نگرانی از اجرای شیوه نامه دولت در زمینه فولاد بود.
ارزش سالیانه تولیدات شرکت های بخش معدن و صنایع معدنی بیش از ۲۲ میلیارد دلار برآورد می شود که با تحقق اهداف توسعه ای پیش بینی شده، این رقم در سال های آینده افزایش چشمگیری خواهد داشت.
بخش معدن و صنایع معدنی کشور سال ۹۷ بیش از ۲۰ درصد از سهم صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داد و پیش بینی شده به عنوان سال جهش تولید این عدد به حدود ۲۵ درصد خواهد رسید.