با وجود رشد ۸درصدی تجارت ایران و قاره آفریقا در ۱۱ماهه امسال، تجارت با اعضای اکواس کاهش داشته اما جبران خواهد شد.

به گزارش درآمد نیوز با وجود رشد ۸درصدی تجارت ایران و قاره آفریقا در ۱۱ماهه امسال، تجارت با اعضای اکواس کاهش داشته اما جبران خواهد شد.

به گزارش درآمد نیوز، قائم مقام باشگاه تجار ایران و آفریقا گفت: با وجود رشد هشت درصدی تجارت ایران و قاره آفریقا در ۱۱ماهه امسال، تجارت ما با اعضای اکواس کاهش داشته که با حضور سران و وزرای این ۱۵ کشور در ایران و اراده سیاسی طرفین می‌توان شاهد جهش تجاری با این کشورها در غرب آفریقا بود.

«سید روح اله لطیفی» در آستانه ورود مقامات عضو اکواس به تهران اظهار کرد: با اهتمام و توجه به کشورهای آفریقایی در دولت سیزدهم، حضور سران و وزرای عضو اکواس به تهران که از فردا نشست‌هایی در خصوص توسعه روابط با کشورمان خواهند داشت، نشان از اراده سیاسی این کشورها برای تقویت مناسبات اقتصادی و تجاری با کشورمان علی‌رغم همه محدودیت‌ها دارد.

وی افزود: جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا که اصطلاحاً به آن اکواس گفته می‌شود اساساً یک سازمانی اقتصادی است که برای تسهیل تجارت بین اعضا از جمله پول واحد و حذف تعرفه‌های گمرکی شکل گرفته است و نزدیک شدن به این سازمان اقتصادی و اعضای آن می‌تواند منجر به رونق تجارت با این کشورها که جمعیت ۴۰۰ میلیون نفری را در بر می‌گیرد شود.

سخنگوی کمیسیون روابط بین‌الملل و توسعه تجارت خانه صنعت معدن تجارت ایران گفت: در یازده ماه امسال، دو میلیون و ۴۶۵ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۲۳۹ میلیون دلار بین ایران و آفریقا تبادل شد که ۶۰۲ هزار و ۶۵۴ تن به ارزش ۳۳۶ میلیون و ۴۱۲ هزار دلار مربوط به کشورهای اکواس بوده است.

لطیفی افزود: از کل تجارت ایران با قاره آفریقا ۲ میلیون و ۳۷۹ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۱۵۵ میلیون و ۵۳۲ هزار دلار صادرات ایران به ۴۵ کشور از ۵۵ کشور آفریقایی بوده که با رشد ۶ درصدی نسبت به مدت مشابه همراه بوده؛ اما سهم صادرات ما به کشورهای اکواس (غرب آفریقا) ۵۹۶ هزار و ۳۴۴ تن کالا به ارزش ۳۲۷ میلیون و ۳۹۴ هزار دلار بوده که با وجود رشد صادرات کشورمان به کل آفریقا در این منطقه کاهش ۳۴ درصدی را شاهد بودیم.

وی در خصوص مقاصد صادراتی کالاهای ایرانی به آفریقا توضیح داد: در بین ۴۵ مقصد صادراتی ایران در ۱۱ماهه امسال به آفریقا، کشور آفریقای جنوبی ۳۰۴ میلیون دلار، موزامبیک ۱۸۹ میلیون دلار، غنا ۱۵۶ میلیون دلار، سودان ۱۴۲ میلیون دلار و نیجریه ۱۲۹ میلیون دلار کالا از ایران خریداری کردند و به ترتیب پنج مقصد اول کالاهای ایرانی به قاره آفریقا بودند که دو کشور غنا و نیجریه عضو اکواس هستند.

لطیفی در خصوص واردات از کشورهای آفریقایی گفت: ۲۲ کشور آفریقایی در ۱۱ماهه امسال فروشنده کالا به ایران بودند که در مجموع ۸۵ هزار و ۸۵۱ تن کالا به ارزش ۸۳.۵ میلیون دلار از این کشورها خریداری شده که از این میزان فقط دو کشور ساحل عاج و غنا که عضو اکواس هستند با چهار هزار و ۳۱۰ تن کالا به ارزش ۹ میلیون و ۱۸ هزار دلار فروشنده کالا به کشورمان بودند.

وی افزود: واردات کشورمان از کشورهای آفریقایی در ۱۱ ماه امسال ۶۱ درصد نسبت به مدت مشابه افزایش داشته و رشد واردات از کشورهای اکواس نیز ۲۸ درصد بوده است تانزانیا با ۱۹.۶ میلیون دلار، کنیا با ۱۷ میلیون دلار، آفریقای جنوبی با ۱۳.۷ میلیون دلار، غنا با ۹ میلیون دلار و سیشل با ۷.۱ میلیون دلار پنج کشور اول فروش کالا به ایران در بین کشورهای آفریقایی بودند که کشور غنا در این بین عضو اکواس به شمار می‌رود.

قائم مقام باشگاه تجار ایران و آفریقا گفت: ما باید از فرصت ورود به اکواس به واسطه پول واحد، مسلمان بودن اعضا و تعرفه‌های پایین گمرکی با اراده سیاسی کشورها، فعال‌تر شدن بخش خصوصی کشورها، معرفی مناسب کالاها، حل مشکلات حمل و نقل و بهره‌گیری از فرصت پول واحد این کشورها یا تهاتر کالا بهره بیشتری ببریم که تجربه نشان داده غرب آفریقا با دارا بودن بیش از ۲۷ درصد جمعیت آفریقا و داشتن کشاورزی و منابع نفتی مناسب می‌توانند شرکای مناسب و بازار هدف مطلوبی برای کشورمان باشد.

کشورهای بنین، بورکینافاسو، کیپ ورد، ساحل عاج، گامبیا، غنا، گینه، گینه بیائو، لیبریا، مالی، نیجر، نیجریه، سنگال، سیرالئون، توگو عضو جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (اکواس) هستند که از جمعیت ۴۰۰ میلیونی این منطقه بیش از نیمی آز آن مربوط به نیجریه با حدود ۲۲۰ میلیون نفر است.