سنگ آهن مرکزی ایران بافق با داشتن معادن آهن‌دار در منطقه و وجود واحد فرآوری کنسانتره آهن و گندنه آهن، تصمیم به اجرا و احداث واحد آهن اسفنجی نموده است.

به گزارش درآمد نیوز شرکت سنگ آهن مرکزی ایران بافق با داشتن معادن آهن‌دار در منطقه و وجود واحد فرآوری کنسانتره آهن و گندنه آهن، تصمیم به اجرا و احداث واحد آهن اسفنجی نموده است. این واحد به عنوان حلقه تکمیلی در زنجیره تولید آهن اسفنجی به حساب می‌آید و عمر زنجیره فولادسازی را افزایش می‌دهد.
با اجرای این پروژه، انتظار می‌رود که علاوه بر ایجاد ارزش افزوده برای شرکت، درآمدها به میزان دو برابر افزایش یابد. این گام موثر به سوی توسعه صنعت فولادسازی و کاهش وابستگی به مواد اولیه وارداتی می‌باشد.
این گزارش می افزاید ، آهن اسفنجی، محصولی است که از فرایند احیای مستقیم گندله به دست می‌آید و دارای عیار بالای آهن می‌باشد. یکی از چالش‌های مهم در صنعت آهن اسفنجی، افزایش قیمت قراضه آهن و کمبود آن در سطح کشور و جهان است. با توجه به مشکلات زیست محیطی استفاده از قراضه آهن، استفاده از آهن اسفنجی به عنوان جایگزین مورد توجه قرار گرفته است. این رویکرد باعث تامین مواد اولیه مورد نیاز واحدهای فولادسازی از طریق آهن اسفنجی می‌شود و در عین حال به حل مسائل زیست محیطی نیز کمک می‌کند.