فایننشیال تایمز گزارش داد به خاطر افزایش قیمت گاز، قیمت برق در اروپا ۴ برابر شده است.

فایننشیال تایمز گزارش داد به خاطر افزایش قیمت گاز، قیمت برق در اروپا ۴ برابر شده است.

به گزارش درآمد نیوز به نقل از فایننشیال تایمز، افزایش قیمت گاز ناشی از کاهش صادرات روسیه به اروپا باعث شده تا قیمت برق در قاره سبز به بالاترین میزان در تاریخ خود برسد.

قیمت برق آلمان برای تحویل در سال آینده که مبنای تعیین قیمت گاز در اروپا به شمار می‌رود به ازای هر مگاوات ساعت به ۳۳۴ دلار رسیده و رکورد قبلی خود که در ماه دسامبر به ثبت رسیده بود را شکسته است.

ماه جولای سال گذشته قیمت هر مگاوات ساعت برق در آلمان فقط ۸۳ دلار بود. قیمت برق در فرانسه به ازای هر مگاوات ساعت به ۳۷۷ دلار افزایش یافته که نسبت به ابتدای سال جاری دو برابر شده است.

قیمت برق در اروپا تحت تاثیر قیمت گاز است که حالا از ۱۸۰۰ دلار به ازای هر هزار مترمکعب عبور کرده است. یکی از دلایل بالا رفتن قیمت گاز در اروپا اعتصاب کارگران میادین نفتی و گازی در نروژ است.

غیرفعال بودن تعداد زیادی از نیروگاه‌های هسته‌ای در فرانسه به خاطر انجام عملیات تعمیرات نگهداری هم از دیگر دلایل تشدید اوضاع در بازار برق اروپا است؛ چراکه این مسئله باعث شده کشورهای همسایه فرانسه مجبور شوند گاز بیشتری برای تامین برق خود بسوزانند.

‌ از سوی دیگر قرار است طی هفته آینده صادرات گاز روسیه به اروپا برای انجام عملیات نگهداری و تعمیرات به مدت ۱۰ روز قطع شود. البته پیشتر روسیه صادرات گاز به آلمان را ۶۰ درصد کاهش داده بود.