تجهیز و تخصیص از مهمترین رئوس فعالیت بانک‌ها بوده است، ضمن آنکه با پیدایش روش‌های نوین تامین مالی، نقش بانک‌ها پیچیده‌تر و متنوع‌تر گردیده است.

به گزارش درآمد نیوز سید باقر فتاحی رییس هیات مدیره بانک توسعه تعاون در همایش همکاران نظارت اعتباری بانک اظهار داشت: تجهیز و تخصیص از مهمترین رئوس فعالیت بانک‌ها بوده است، ضمن آنکه با پیدایش روش‌های نوین تامین مالی، نقش بانک‌ها پیچیده‌تر و متنوع‌تر گردیده است.
وی افزود: بانک توسعه تعاون به عنوان عامل بسیاری از طرح‌های ملی و پروژه های تولیدی و اشتغال‌زایی ، ضمن آنکه مراتب تشکیل پرونده، اهلیت مشتری، اعتبارسنجی، بررسی و ارزیابی اقتصادی طرح‌ها را منظور دارد، اهتمام دارد تا مراقبت نماید شخص حقیقی و حقوقی گیرنده تسهیلات نیز همانند آنچه در طرح توجیهی خود متعهد گردیده در چارچوب طرح حرکت نموده و وجه حاصل از تسهیلات در مسیر تعریف شده تولید و اشتغال بکار گرفته شود.
فتاحی تاکید نمود: نظارت بر نحوه مصرف تسهیلات در بانک‌های توسعه ای مهم است، چنانچه تسهیلات در مسیر اصلی خود مصرف نگردد نقدینگی به بازارهای موازی سرایت می‌کند و موجب تورم در بازارهای کالایی و سرمایه‌ای می‌شود.
این مقام بانکی گفت: بانک مرکزی به عنوان ناظر پولی طی دوره‌های اخیر کنترل ترازنامه‌ای را در شبکه بانکی با دقت بیشتر اعمال نموده است و در این فرآیند نظارت، توان تولید اعتبار و نقدینگی را میان بانک‌ها کنترل می‌کند، و البته بانک‌ها نیز موظفند تا همان میزان اعتبارات مجاز را نیز با کیفیت بالاتر و در مسیر حمایت از بخش واقعی اقتصاد بکار گیرند.
محمد جعفر ایرانی عضو هیات مدیره بانک توسعه تعاون گفت: منابع بانک توسعه تعاون در دولت سیزدهم رشد ۷۵ درصدی داشته است و معادل ۲۴۴ هزار میلیارد ریال به منابع بانک اضافه شده است، مصارف بانک که شاخص مانده تسهیلات پرداختی بانک است در دولت سیزدهم نیز رشد ۸۸ درصدی داشته است به گونه ای که ۲۷۱ هزار میلیارد ریال به مصارف بانک و شاخص مانده تسهیلات پرداختی اضافه گردیده است، همچنین نسبت مطالبات غیر جاری بانک نیز بانک توسعه تعاون از ۴٫۷ درصد به ۳٫۸ درصد کاهش پیدا نموده است.
ایرانی گفت: همکاران نظارت اعتباری ویژگی های مثبتی دارند، این همکاران موجب می شوند تا در مواقعی که پروژه و طرح دارای انحراف باشد با نظارت موثر پروژه به ریل اصلی خود باز گردد واهداف قانون‌گذار و دولت محقق گردد.
این مقام بانکی خاطر نشان کرد: همکاران نظارت با بررسی وثائق و ارائه پیشنهادها در تحکیم وثائق در وصول مطالبات غیر جاری نقش موثری دارند. این همکاران با ایجاد اطمینان از تکمیل بندهای قرارداد باعث جلوگیری از اطاله دادرسی و سرعت در وصول و بازگشت منابع معوق به چرخه تسهیلات خواهند بود.
عضو هیات مدیره بانک توسعه تعاون گفت: هز چه بازپرداخت اقساط تسهیلات بانک بموقع انجام شود صورت های مالی و عملکردی بانک در وضع بهتری قرار می گیرد و بانک با انضباط نقدینگی و توان بالاتر می تواند به حمایت از جامعه هدف مشغول شود.
محمد ذوالفقاری سرپرست معاونت مدیر عامل در امور حقوقی و نظارت گفت: ناظرین اداره کل نظارت اعتباری به صورت سیستمی و میدانی با توجه به سطح اختیارات امر مهم نظارت را انجام می‌دهند.
وی افزود: دانش تخصصی، حرفه ای و بانکی و تجربه میدانی دو ابزار مهم هر ناظر می‌باشد، درک شرایط اقتصادی کشور و شرایط حاکم بر هر بخش اقتصادی می تواند در رسیدن به اهداف موثر باشد.
همکاران نظارت اعتباری با نظارت بموقع باعث جلوگیری از معوق شدن تسهیلات شده و از این ناحیه با جلوگیری از تحمیل هزینه مطالبات غیر جاری که بخشی از تسهیلات مشکوک الوصول را نیز شامل می شود به بهبود ترازنامه و و صورت سود و زیان بانک کمک می کند.
گفتنی است این کارگاه آموزشی طی دو روز در مرکز آموزش و پژوهش بانک توسعه تعاون برگزار شد. در این رویداد، یوسف احسانی رئیس اداره کل نظارت بر اعطای تسهیلات گزارشی از عملکرد اداره و فرآیندهای نظارت ارائه داد، همچنین از علی شاهکلایی همکار بازنشسته این اداره کل تقدیر به عمل آمد.