نهمین اجلاس کمیسیون همکاری‌های مشترک اقتصادی ایران و قطر در راستای توسعه همکاری‌های اقتصادی و تعامل سازنده دو کشور  در راس هیاتی متشکل از مسئولان بلندپایه دستگاه‌های اجرایی دو کشور در تهران برگزار می‌شود.

نهمین اجلاس کمیسیون همکاری‌های مشترک اقتصادی ایران و قطر برای توسعه همکاری‌های اقتصادی و تعامل سازنده دو کشور ایران و قطر  در راس هیاتی متشکل از مسئولان بلندپایه دستگاه‌های اجرایی دو کشور در تهران برگزار می‌شود.

به گزارش درآمد نیوز، نهمین اجلاس کمیسیون همکاری‌های مشترک اقتصادی ایران و قطر در ماه جاری (۱۸ تا ۲۰ آذر) به ریاست «علی‌اکبر محرابیان» وزیر نیرو و رئیس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و قطر در تهران برگزار می‌شود.

این اجلاس به صورت سالیانه برای توسعه همکاری‌های اقتصادی و تعامل سازنده دو کشور ایران و قطر برگزار می‌شود و در راس هیاتی متشکل از مسئولان بلندپایه دستگاه‌های اجرایی دو کشور ایران و قطر، گام‌های جدید و موثری در راستای توسعه و تعمیق مناسبات دوستانه دو کشور برداشته خواهد شد.

این کمیسیون در قالب چهار کمیته تخصصی از دو کشور ایران و قطر شامل کمیته تجارت ( بازرگانی، صنایع و اتاق‌های بازرگانی، بانکی، گمرکی و بیمه)، کمیته زیر ساخت ( راه و شهرسازی، کشاورزی و فناوری اطلاعات و ارتباطات و کار)، کمیته اجتماعی و فرهنگی (گردشگری و صنایع دستی،  بهداشتی، علوم و پژوهش، قضائی و حقوق) و کمیته انرژی (آب و فاضلاب، برق و نقت و گاز و محیط زیست) برگزار می‌شود و در خلال آن تفاهم‌نامه‌ها و توافقات دو کشور مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد گرفت و در سایه آن زمینه‌های لازم را برای پیشبرد توافقات و اقدامات عملی فراهم خواهد شد.

در کمیته تخصصی تجارت ۱۷ نماینده، کمیته زیرساخت ۶ نماینده، کمیته انرژی ۷ نماینده و کمیته اجتماعی ۱۱ نماینده در سطح مدیران کل از همه دستگاه‌های دولتی  حضور خواهند یافت.این گزارش می‌افزاید در حاشیه این اجلاس، نمایشگاه تخصصی از دستاوردهای ایران در حوزه «صنایع مواد غذایی»، «بهداشت، درمان و دارویی»، «صنعت کشاورزی» و «دانش‌بنیان‌ها» در حوزه ستادی وزارت نیرو با هدف معرفی توانمندی‎های جمهوری اسلامی ایران در صنایع پایه برگزار می‌شود.

بر اساس این گزارش، سال گذشته،«علی‌اکبر محرابیان» وزیر نیرو به عنوان رئیس کمیسیون همکاری‌های مشترک اقتصادی ایران و قطر، در راس هیئتی متشکل از مدیران عالی رتبه و ارشد دستگاه‌های اجرایی و هیئتی از تجار و فعالان اقتصادی، دو کشور ایران و قطر به منظور برگزاری هشتمین کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و قطر عازم این کشور شد.

در هشتمین اجلاس همکاری‌های مشترک اقتصادی دو کشور که  پانزدهم و شانزدهم خرداد سال گذشته در دوحه برگزار شد، همکاری‌های دوجانبه در قالب پنج کمیته «اقتصادی، بازرگانی و صنعتی»، «بانکی و مالی»، «حمل و نقل و فناوری اطلاعات»، «علمی، بهداشتی و فرهنگی، ورزشی و گردشگری» و«آب و انرژی»مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در راستای اجرای توافقنامه‌های مصوب اجلاس‌های گذشته و توافقات جدید گام‌های عملی برداشته شد.

گفتنی است: یکی از مهمترین استراتژی‌های دولت در حوزه سیاست خارجی، توسعه روابط با کشورهای همسایه است و بنابراین مقدمات برگزاری نهمین اجلاس کمیسیون همکاری‌های مشترک اقتصادی ایران و قطر در تهران فراهم شده است.