در پی طرح برخی ابهامات از سوی کارآموزان جذب شده از طریق آزمون استخدامی شرکت پتروشیمی هنگام درباره چشم‌اندازی شغلی آن‌ها و مشکلات ناشی از پاندمی کرونا توضیحاتی ارائه شد.

در پی طرح برخی ابهامات از سوی کارآموزان جذب شده از طریق آزمون استخدامی شرکت پتروشیمی هنگام درباره چشم‌اندازی شغلی آن‌ها و مشکلات ناشی از پاندمی کرونا توضیحاتی ارائه شد.

به گزارش درآمد نیوز به نقل از روابط عمومی گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس، دراین توضیح در پاسخ به شش ابهام مطرح شده آمده است:

۱-کارآموزان جذب شده از طریق آزمون استخدامی برای مشاغل بهره‌برداری به تعداد ۸۷ نفر می‌باشند که پس از انجام فرایند جذب و مصاحبه از نوزدهم مهر سال ۱۳۹۹ جهت گذراندن دوره کارآموزی و کاورزی ۱۸ ماهه (۱۲ ماه کارآموزی، ۶ ماه کارورزی) به شرکت ره‌آوران فنون پتروشیمی معرفی شده‌اند.

۲- با توجه به آغاز پاندمی کرونا و ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی و اهمیت حفظ سلامتی کارآموزان، برگزاری بخشی از برنامه‌های آموزشی دوران کارآموزی دستخوش تغییراتی شد که با تصمیمات متخذه در کمیته کارآموزی، ضمن کاهش طول مدت دوره کارآموزی از ۱۲ ماه به ۹ ماه، در راستای جلوگیری از هدر رفتن زمان مقرر شد آن دست از برنامه‌ها که امکان برگزاری‌شان بصورت غیرحضوری‎ وجود دارد از طریق بستر مجازی برگزار شود و برنامه‌های آموزشی مدت زمان تقلیل یافته نیز که حین خدمت امکان گذراندن آن وجود دارد در آن زمان برنامه‌ریزی و اجرا شود.

۳- با اوج گرفتن اپیدمی کرونا در مناطق ماهشهر و عسلویه و قرمز شدن وضعیت، امکان همکاری از سوی شرکت‌هایی که به جهت ارتباط موضوع شغلی و دارا بودن فرایند تولبد اوره و آمونیاک جهت طی دوران کارورزی ایشان مشخص شده بودند علیرغم پش‌بینی و برنامه‌ریزی جهت آغاز دوره کارورزی از اول مرداد امسال، فراهم نشد.

۴- با توجه به نیاز پتروشیمی هنگام به شروع به کار کارآموزان جدیدالاستخدام از سویی وعدم آموزش عملی و طی دوره کارورزی که مهمترین بخش دوره آموزشی این کارکنان است، تعدادی از کارآموزان با توجه به دارا بودن سابقه مرتبط در این زمینه جهت ادامه حضور در سایت پتروشیمی هنگام و فعالیت تحت نظر سرپرستان تعیین و توجیه شده انتخاب شدند.

۵-نظر به ضرورت و الزام ایمنی برای کارکنان بویژه برای مشاغلی که مستقیما با تجهیزات و فرایند سر و کار دارند نظیر مشاغل نوبتکاری و نوبتکاری ارشد بهره‌برداری، کارآموزانی که تجربه کافی در حوزه شغلی ذیربط ندارند می‌بایست در سایت‌هایی شبیه سایت پتروشیمی هنگام که به بهره‌برداری رسیده‌اند آموزش‌های عملی را تحت عنوان دوره کارورزی بگذرانند تا جهت حضور در سایت آمادگی لازم را پیدا کنند.

۵- درباره حقوق و مزایای این دست از کارکنان با توجه به دستورالعمل مدون برای پرداخت یکسان به کارآموزان جدیدالاستخدام در سطح گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس و با مبلغ بالاتر از حداقل حقوق قانون کار شایان ذکر است پس از شروع دوران کارورزی حقوق و مزایای متناسب با شرایط کار نوبتکاری بر حسب مقررات موجود به آن‌ها پرداخت خواهد شد.

گفتنی است، تلاش شرکت پتروشیمی هنگام با اجرای برنامه دورکاری و کاهش نیروهای موجود و تقسیم کارها بین ایشان در جهت حفظ سلامت و ایمنی کارآموزان جدیدالاستخدام و خانواده‌های ایشان و همچنین سایر شاغلین مرتبط با امر آموزش، در محل کار، سکونت و حتی تردد کارکنان بوده است.