معاون وزیر نفت روز گذشته به همراه بیژن چگنی، رئیس هیات مدیره هلدینگ خلیج فارس، و تعدادی از مدیران صنعت از شرکت پتروشیمی لردگان بازدید کردند.

به گزارش درآمد نیوز به نقل از روابط عمومی پتروشیمی لردگان، شاه‌میرزایی در این بازدید که چهار ساعت به طول انجامید از قسمتهای مختلف پتروشیمی لردگان و همچنین مجتمع پترو آرمند بازدید کرد.

معاون وزیر نفت در ادامه این بازدید در جمع نیروهای HSE پتروشیمی لردگان حضور یافت و خاطرنشان کرد: ثبت رکورد ۳۸ میلیون نفر کار بدون حادثه منجر به فوت جز با تلاش و کوشش و آموزش شبانه‌روزی ممکن نبوده است.

وی افزود: شما جوانان برومند منطقه مانند دنا برافراشته و آموزش دیده و پای کار پتروشیمی لردگان ایستاده‌اید. شما نمونه‌ای از نسل سلحشوری هستید که قرنها در این منطقه زندگی کرده‌اند و از این مجتمع در دل کوهستان نگهداری می کنید.

محسن محمودی مدیرعامل پتروشیمی لردگان در نشستی که در حاشیه این بازدید برگزار شد، گفت: با همت همکارانم ما در نیمه اول سال جاری توانستیم در مقایسه با سال گذشته ۳۹ درصد افزایش تولید را تجربه کنیم و می توانیم بگوییم اولین پتروشیمی هستیم که با این میزان رشد تولید به شعار سال رهبر انقلاب لبیک گفته‌ایم. انشاالله با مسیری که طی می‌کنیم مجموعه لردگان به زودی به ظرفیت ۱۰۰ اسمی خود خواهد رسید.

در ادامه بیژن چگنی، رئیس هیات مدیره هلدینگ خلیج فارس ابتکار و جسارتی که مدیران پتروشیمی لردگان جهت ایرانی سازی کردن کمپرسور دی اکسید کربن انجام دادند را به حماسه صنعتی تشبیه کرد و گفت: این فرصتی که مدیرعامل محترم پتروشیمی لردگان به شرکت های ایرانی برای ساختن این کمپرسور دادند، کار بزرگی بود و در حال حاضر ما شاهد این هستیم که این اتفاق باعث شده دیگر شرکت های داخلی نیز از این دستاورد استفاده کنند. امیدوارم این حماسه صنعتی مستندسازی بشود و همه بتوانند سالهای سال از این تجربه استفاده کنند.

در ادامه نیز مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با تاکید بر ساخت داخل و به خودکفایی رسیدن در حوزه پتروشیمی گفت: ما باید تمام کاتالیست های مورد نیازمان را از داخل تامین کنیم. ۱۱۵ سال وابستگی به خارج از کشور در حوزه تامین کاتالیست زیبنده این کشور نیست و حتما باید به خودکفایی برسیم.

شاه میرزایی،با اشاره به راه اندازی مرکز خودکفایی صنعت پتروشیمی خطاب به مدیران گفت: برنامه ما در این مرکز این است که تا دو یا سه سال آینده هیچ کالایی از خارج وارد نشود. باید همین مسیری که در پتروشیمی لردگان برای بومی سازی و خودکفایی طی شده با سرعت بیشتری ادامه پیدا کند و به متخصصان داخلی فرصت بدهید و صبوری کنید. یقینا دستاورد این صبوری شیرین خواهد بود.

شاه‌میرزایی همچنین یادآور شد: باید با شهرک‌های صنعتی و کارگاههای داخلی تعامل بیشتری داشته باشیم و با آموزش دادن به جوانان و اعتماد به آنها بتوانیم این زنجیره را تکمیل کنیم و ساخت باقی مانده کالاهایی که از خارج وارد می شود نیز در داخل تولید شود و در آینده نزدیک دیگر نیازی به واردات نداشته باشیم. سیاست بنده و شخص آقای وزیر که خود از بچه های بدنه صنعت نفت است، بومی سازی است. فقط یک نکته مهم در این بین وجود دارد که نباید کیفیت فدای سرعت شود، یعنی باید قطعاتی ساخته شود که کیفیت آن کمتر از کالای خارجی مشابه نباشد.