دستگاه‌های اجرایی و صاحبان مجوز‌های کاغذی، مکلفند هرچه زودتر فرایند تبدیل مجوز‌های خود به الکترونیکی و شناسه یکتا را تسریع کنند.

به گزارش درآمد نیوز دستگاه‌های اجرایی و صاحبان مجوز‌های کاغذی، مکلفند هرچه زودتر فرایند تبدیل مجوز‌های خود به الکترونیکی و شناسه یکتا را تسریع کنند.

بر اساس قانون تسهیل صدور مجوزها، صاحبان همه مجوز‌ها و پروانه‌های کسب و کار تا ۲۵ اردیبهشت ماه فرصت دارند، مجوز‌های خود را به الکترونیکی تبدیل کرده و شناسه یکتای خود را دریافت کنند و پس از این تاریخ مجوز‌های کاغذی از اعتبار ساقط هستند.

بنابراین، با توجه به عزم دولت برای تبدیل مجوز‌های کسب و کار از فیزیکی (کاغذی) به الکترونیکی در فرصت باقی مانده تا پایان اردیبهشت ماه، اصناف و مشاغل باید به نکات و شرایطی که برای دریافت یا تبدیل مجوز لازم است، توجه ویژه داشته باشند.

اخیرا نیز درگاه ملی مجوز‌ها در یک فراخوان و بیانیه رسمی اعلام کرد: «براساس حکم تبصره ۷ ماده ۱ قانون تسهیل صدور مجوزها، همه مجوز‌های کاغذی باید تا ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ الکترونیکی شوند و از این تاریخ هر فعال اقتصادی که مجوزالکترونیکی (شناسه یکتا) نداشته باشد، از نظر قانون و سامانه‌های دولتی و بانکی فاقد مجوز محسوب می‌شود.»

بر این اساس، هرفعال اقتصادی که نامش در بانک اطلاعات کسب وکار کشور ثبت نباشد، از تاریخ ۲۶ اردیبهشت ماه، فاقد مجوز تلقی و به تدریج از دریافت خدمات در سامانه‌های دولتی محروم خواهد شد.

لاذم به ذکر است که از سوی سازمان فناوری اطلاعات، تمهیدات فنی لازم بر روی درگاه ملی مجوز‌ها به نحوی فراهم شده تا هر فعال اقتصادی با داشتن «کارت ملی»، «کد پستی» و «شماره مجوز»، بتواند به راحتی مجوز الکترونیکی (شناسه یکتا) خود را دریافت و نامش در بانک اطلاعت کسب و کار‌ها به نشانی qr.mojavez.ir قرار گیرد.

تبدیل مجوز کاغذی به شناسه یکتا در چند دقیقه

هر کسی که پروانه کسب یا مجوز کاغذی دارد، کافی است که از طریق تلفن همراه خود به آدرس mojavez.ir مراجعه کرده و با انتخاب گزینه تبدیل مجوز قبلی یا کاغذی به شناسه یکتا، با ارائه «کد پستی محل کار» و «کد مندرج بر روی پروانه کسب»، به صورت رایگان و آسان شناسه یکتا خود را دریافت کند.

با این حال در برخی از دستگاه‌ها که از لحاظ فناوری به روز نیستند، متقاضیان دریافت شناسه یکتا، باید علاوه بر موارد فوق، تصویر مجوز کاغذی خود را نیز در سامانه ملی مجوزها، بارگذاری و ثبت کنند.

چه میزان مجوز صادر شده است

بر اساس آخرین آمار درگاه ملی مجوزها، تاکنون یک میلیون و ۶۰۰ هزار مجوز الکترونیکی و شناسه یکتا صادر شده است. همچنین ۱۹۸ هزار مجوز در دست بررسی قرار دارد.

روز گذشته نیز رئیس مرکز بهبود فضای کسب و کار وزارت اقتصاد، گفت: انتظار می‌رود که تا مهلت قانونی که پایان اردیبهشت ماه است، حدود دو میلیون مجوز کاغذی دیگر تبدیل به شناسه یکتا شوند.

با این حال، براساس اعلام مرکز بهبود فضای کسب و کار وزارت اقتصاد، برخی از دستگاه‌ها دولتی مانند وزارتخانه‌های ارشاد، کشور، علوم، بهداشت و آموزش و پرورش، هنوز تمهیدات فنی لازم برای تبدیل مجوز‌های کاغذی صادره فرد در سال‌های گذشته به مجوز الکترونیکی را فراهم نکرده و متعاقبا، عواقب احتمالی برای فعالان اقتصادی زیر مجموعه این دستگاه‌ها، بر عهده خود دستگاه است.

منبع: ایسنا