در سفر رئیس کل بانک مرکزی و مدیرعامل بانک ملی ایران به روسیه که به منظور افزایش همکاری‌های پولی و بانکی، توسعه همکاری‌ها و سرمایه‌گذاری مشترک و همچنین تقویت مناسبات در چارچوب توافقنامه تجارت آزاد میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا صورت گرفته، مدیران بانکی ازبر بانک روسیه و بانک ملی ایران، گشایش خط اعتباری ۶٫۵ میلیارد روبلی میان ایران و روسیه را مورد تاکید قرار دادند.

به گزارش درآمد نیوز  به نقل از روابط عمومی بانک ملی ایران، در سفر رئیس کل بانک مرکزی و مدیرعامل بانک ملی ایران به روسیه که به منظور افزایش همکاری‌های پولی و بانکی، توسعه همکاری‌ها و سرمایه‌گذاری مشترک و همچنین تقویت مناسبات در چارچوب توافقنامه تجارت آزاد میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا صورت گرفته، مدیران بانکی ازبر بانک روسیه و بانک ملی ایران، گشایش خط اعتباری ۶٫۵ میلیارد روبلی میان ایران و روسیه را مورد تاکید قرار دادند.

در این جلسه دکتر محمدرضا فرزین رییس کل بانک مرکزی هم با تاکید بر سرمایه‌گذاری مشترک در پروژه‌های ایران و روسیه، گسترش ظرفیت‌های اقتصادی طرفین را خواستار شد.

ابوالفضل نجارزاده مدیر عامل بانک ملی ایران نیز با تاکید بر آمادگی این بانک برای توسعه همکاری‌ها و سرمایه‌گذاری مشترک با روسیه با توجه به ظرفیت شرکت‌های زیر مجموعه خود در حوزه های دارویی، غذایی و پتروشیمی گفت: با وجود تجارت ۲۰۰ میلیارد دلاری ایران و ظرفیت‌های بالای اقتصاد کشورمان، گسترش روابط بانکی بین‌المللی در جهت توسعه این بخش اقدام بسیار مهمی به شمار می‌رود.

لازم به ذکر است، توسعه روابط پولی و بانکی بین ایران و روسیه با تاکید روسای جمهور دو کشور صورت گرفته و این گشایش اعتباری اولین گام مهم در راستای توسعه همکاری ایران و روسیه بعد از امضای توافق‌نامه تجارت آزاد با اوراسیا خواهد بود.

همچنین خط اعتباری ۶.۵ میلیارد روبلی، پیرو توافقات و قراردادهای منعقد شده کارگزاری میان دو بانک به صورت حداقلی و به عنوان شروع عملیات بانکی است.