بر اساس توافق رؤسای جمهور روسیه و ترکیه، هزینه ۲۵ درصد از گاز صادراتی روسیه به ترکیه با روبل (واحد پول روسیه) پرداخت خواهد شد.

بر اساس توافق رؤسای جمهور روسیه و ترکیه، هزینه ۲۵ درصد از گاز صادراتی روسیه به ترکیه با روبل (واحد پول روسیه) پرداخت خواهد شد.

به گزارش درآمدنیوز، در دیدار دوجانبه میان ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، توافق شد که هزینه ۲۵ درصد از گاز صادراتی روسیه به ترکیه با روبل (واحد پول ملی روسیه) پرداخت شود.

پوتین در این دیدار نیز از نقش ترکیه در حاصل شدن توافق انتقال غلات اوکراین قدردانی و ابراز امیدواری کرد که این توافق سبب شد تا غلات به سوی کشور‌های فقیر راهی شوند.

رئیس جمهور روسیه همچنین ابراز امیدواری کرد که نیروگاه هسته‌ای آکویو در ترکیه در سال ۲۰۲۳ راه اندازی شود. وی اضافه کرد روسیه آماده است که در تمامی زمینه‌ها با ترکیه همکاری کرده و از فعالیت آنکارا در سازمان همکاری شانگ‌های نیز قدردانی کرد.

پوتین گفت که شرکت‌های روسیه‌ای، نشانه‌هایی را دریافت کرده‌اند که امکان صادرات محصولاتشان از طریق ترکیه وجود دارد. نشست شورای رؤسای جمهور کشور‌های عضو سازمان همکاری شانگ‌های امروز جمعه به ریاست شوکت میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان در شهر سمرقند آغاز شد.

یک‌چهارم گاز صادراتی روسیه به ترکیه با روبل پرداخت می‌شود

در این نشست سران کشور‌های عضو سازمان همکاری شانگ‌های از جمله هند، قزاقستان، چین، قرقیزستان، پاکستان، روسیه، تاجیکستان، ازبکستان و ژانگ مینگ دبیر کل سازمان همکاری شانگ‌های و روسلان میرزایف رئیس کمیته اجرایی ساختار منطقه‌ای ضدتروریسم سازمان همکاری شانگ‌های حضور دارند.

سازمان همکاری شانگ‌های یک سازمان بین المللی بین دولتی است که در تاریخ ۱۵ ژوئن سال ۲۰۰۱ میلادی در شانگ‌های چین از سوی قزاقستان، چین، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان تاسیس شده است.

در نشست سازمان که روز‌های ۸ و ۹ ژوئن سال ۲۰۱۷ میلادی در شهر آستانه پایتخت قزاقستان برگزار شد، هندوستان و پاکستان عضو دائم سازمان همکاری شانگهای شدند. هم اکنون ایران نیز در حال طی کردن مراحل و فرآیند‌های عضویت دائم در سازمان همکاری شانگ‌های است.

اکنون افغانستان، مغولستان و بلاروس اعضای ناظر این سازمان هستند. ترکیه، سریلانکا، ارمنستان، آذربایجان، نپال و کامبوج شریک گفتگو با این سازمان هستند.