در ۶ ماهه ابتدایی سال جاری، تولید کنسانتره در شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان با رشد ۶۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل همراه بوده است.

در ۶ ماهه ابتدایی سال جاری، تولید کنسانتره در شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان با رشد ۶۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل همراه بوده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی درآمد نیوز و به نقل از روابط عمومی شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان، تولید کنسانتره فولاد سنگان در ۶ ماهه اول ۱۴۰۲، به دو میلیون و ۱۰۰ هزار تن رسید؛ در حالی که طی ۶ ماهه ابتدایی سال گذشته، یک میلیون و ۲۶۰ هزار تن کنسانتره تولید شده بود و بر همین اساس فولاد سنگان افزایش ۶۷ درصدی تولید کنسانتره را رقم زد.

در فروردین‌ ماه ۱۴۰۲، تولید کنسانتره فولاد سنگان به بیش از ۴۰۷ هزار تن رسید که با رشد ۶۶۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال پیش همراه بوده است. این میزان تولید در اردیبهشت‌ ماه ۱۴۰۱، از ۱۲۰ هزار و ۲۰۰ تن به ۳۵۱ هزار تن در اردیبهشت سال جاری رسید و رشد ۱۹۲ درصدی را ثبت کرد.

در خرداد ماه امسال نیز روند تولید کنسانتره فولاد سنگان، فزایشی بوده و از حدود ۲۱۰ هزار تن در سال گذشته، به ۳۱۵ هزار تن در سال‌ جاری رسیده و رشد ۵۱ درصدی را به ثبت رسانده است.

همچنین در تیر ماه سال جاری، تولید کنسانتره فولاد سنگان به ۳۴۷ هزار و ۱۲۰ تن رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به میزان ۲۰۵ هزار و ۴۶۰ تن، با رشد ۶۹ درصدی همراه بوده است.

البته در مرداد ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل، میزان تولید نزدیک به هم بوده و تولید کنسانتره فولاد سنگان، رشد ۵.۲ درصدی را ثبت کرده و به ۳۳۸ هزار تن رسیده است.

روند تولید کنسانتره این شرکت در شهریور ماه سال جاری، متاثر از توقفات لازم برای تعویض قطعات و لاینر‌های این کارخانه بوده اما به طور کلی در ۶ ماه ابتدایی امسال، نمودار تولید این محصول در فولاد سنگان روند صعودی و بسیار خوبی را طی کرده است.

ثبت رکورد‌های جدید تولید ماهیانه فولاد سنگان، ناشی از برنامه‌ریزی دقیق و موثر بوده است و با مدیریت صحیح توقفات به خصوص کاهش زمان توقفات اعم از کمبود انرژی و توقفات پیش‌بینی‌نشده، منجر به رشد ۶۷ درصدی تولید این محصول نسبت به مدت مشابه سال قبل شده است.

به طور کلی توقفات پیش‌بینی‌ شده ۱۰ روزه در اردیبهشت ماه، ۱۷ روز توقف پیش‌بینی‌ نشده به دلیل قطعی برق در خرداد، تیر و مرداد ماه و همچنین چهار روز توقف پیش‌بینی‌ شده در خرداد ماه به منظور تعویض لاینر‌ها و تعمیرات، از جمله مواردی بوده که بر تولید این کارخانه تاثیر گذاشته است.

طبیعتا توقفات پیش‌بینی‌ شده، جزئی از روند تولید در کارخانه‌های صنعتی محسوب می‌شود و در سال جاری، راهکار‌های مناسب برای کاهش توقفات ناشی از کمبود انرژی به خصوص تامین برق از بورس انرژی، باعث کاهش توقفات نسبت به ۶ ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۱ شد.

به این ترتیب شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان موفق شد با تولید دو میلیون و ۱۰۰ هزار تن کنسانتره، ۹۹ درصد برنامه پیش‌بینی‌ شده تولید ۶ ماهه اول خود را محقق کند.

گفتنی است شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان با هدف تولید پایدار بخشی از گندله مورد نیاز شرکت فولاد مبارکه اصفهان، در سال ۱۳۹۴ در استان خراسان رضوی و در نزدیکی معادن سنگ آهن سنگان تاسیس شد.

در حال حاضر واحد کنسانتره‌سازی و گندله‌سازی شرکت هر یک به ظرفیت تولید اسمی پنج میلیون تن در حال فعالیت هستند.

شروع پروژه‌های توسعه فولاد سنگان از جمله پروژه افزایش ظرفیت ۲.۵ میلیون تنی گندله و طرح احداث کارخانه کنسانتره هماتیتی این شرکت به ظرفیت ۲.۵ میلیون تن، گام بزرگی در رشد و توسعه منطقه شرق کشور خواهد بود و نقش فولاد سنگان در زنجیره تولید فولاد کشور را بیش از پیش پررنگ خواهد کرد.