اغلب بانک‌های ارمنستان، با وجود تحریم وزارت خزانه‌داری آمریکا، به پذیرش پرداخت‌ها در این شبکه روسی ادامه می‌دهند.

اغلب بانک‌های ارمنستان، با وجود تحریم وزارت خزانه‌داری آمریکا، به پذیرش پرداخت‌ها در این شبکه روسی ادامه می‌دهند.

به گزارش درآمد نیوز و به نقل از مسیر اقتصاد با وجود هشدار‌های تحریمی ایالات متحده، ۱۵ بانک از ۱۷ بانک ارمنستان همچنان کارت‌های پرداخت میر روسیه را می‌پذیرند. تیم گزارش تحقیقی سیویل نت در تماس با بانک‌های ارمنستان دریافت که تنها بانک‌های HSBC و ملت، میر کارت روسیه را نمی‌پذیرند. براساس این گزارش، دیگر بانک‌ها از جمله بسیاری از بزرگترین بانک‌های ارمنستان به پذیرش میر ادامه می‌دهند و برنامه‌ای برای توقف این سیاست ندارند.

همچنین بانک مرکزی ارمنستان اعلام کرد که قصد ندارد بانک‌ها را به توقف پرداخت‌های میر مجبور کند و «بانک‌های تجاری ارمنستان به طور مستقل ریسک‌های خود از جمله مربوط به تحریم‌ها را مدیریت می‌کنند.»

پذیرش میر کارت روسیه در برخی کشور‌ها با وجود تحریم‌های آمریکا

در سپتامبر ۲۰۲۲، وزارت خزانه داری ایالات متحده به موسسات مالی خارج از این کشور هشدار داد که تراکنش پرداخت‌های میر می‌تواند آن‌ها را در معرض خطر تحریم‌های ثانویه قرار دهد. البته شرکت روسی صادرکننده میر کارت بعنوان یکی از شرکت‌های تابعه بانک مرکزی روسیه، تحت تحریم‌های آمریکا نیست، اما مدیر اجرایی آن مشمول تحریم شده است.

پس از اعلام وزارت خزانه‌داری ایالات متحده، برخی کشور‌ها از جمله ترکیه و برخی کشور‌های آسیای مرکزی، از پذیرش میر کارت روسیه امتناع کردند. اما همچنان برخی کشور‌ها از جمله ارمنستان و بلاروس، به پذیرش پرداخت‌ها در این شبکه پرداخت خرد روسی ادامه می‌دهند.

پس از خروج مسترکارت و ویزا از روسیه در واکنش به جنگ اوکراین در فوریه سال جاری، کارت‌های میر به ابزار پرداخت بسیاری از روس‌ها تبدیل شد. مسکو گسترش میر را در سال ۲۰۱۴ به عنوان راهی برای دور زدن تحریم‌های اعمال شده در واکنش به الحاق کریمه و حمله به شرق اوکراین آغاز کرد. از آن زمان تاکنون بیش از ۱۰۰ میلیون کارت صادر کرده است.

در سال جاری بانک‌های ارمنستان به دلیل ورود بی‌سابقه پول از روسیه به این کشور سود‌های بی‌سابقه‌ای را ثبت کردند. بر اساس آمار جدید بانک مرکزی این کشور، ۳.۵ میلیارد دلار در ۹ ماهه نخست سال جاری به بانک‌های ارمنستان سرازیر شده که نقل و انتقالات از روسیه دو‌سوم کل آن را تشکیل می‌دهد.