نماینده وزیر راه و شهرسازی در نهضت ملی مسکن از پیشنهاد شرکت های بلژیکی و چینی برای ساخت مسکن در ایران با عوامل کار ایرانی خبر داد.

به گزارش درآمد نیوز نماینده وزیر راه و شهرسازی در نهضت ملی مسکن از پیشنهاد شرکت های بلژیکی و چینی برای ساخت مسکن در ایران با عوامل کار ایرانی خبر داد.

حسن تیزمغز در نشست تخصصی مدیریت زنجیره تأمین مصالح از معدن تا ساخت با بیان اینکه برای ساخت ۴ میلیون مسکن هدف‌گذاری شده و معتقدم می‌توانیم سالانه یک میلیون واحد مسکونی بسازیم، اظهار کرد: اولین مسئله در ساخت و ساز مسکن مصالح ساختمانی که در این بخش با مشکل اساسی روبرو هستیم و به نظرم قیمت بی جهت بالا رفته است.

وی ادامه داد:فولادسازان می‌گویند زیر ۵ تومان هزینه تمام شده ماست، اما تولیدات بالای ۲۰ هزار تومان می‌فروشیم. با این وضعیت نمی‌توانیم خانه ارزان قیمت را به مستضعفان برسانیم مگر اینکه شعار بدهیم.

وی افزود: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته هزینه ساخت هر متر مربع ۱۰ تا ۲۵ میلیون تومان و آنرا بین ۲۵ تا ۴۵ میلیون بفروشیم تا به دست نیازمندان برسد. ما که از عراق که بدتر نیستیم آن‌ها وام مسکن ۹۰ هزار دلار با بهره ۱.۸ درصد به مردم پرداخت می‌کنند. در کویت ۳۰۰ هزار دلار وام مسکن می‌دهند. البته نحوه ساخت و ساز و بهره‌برداری از مسکن این دو کشور با ما فرق دارد.

نماینده وزیر راه و شهرسازی در نهضت ملی مسکن با تاکید بر اینکه باید در نهضت ملی مسکن باید معافیت بدهیم عین صادرات، گفت: صادرات ایران با مشوق‌ها روند خوبی دارد و ساخت مسکن نیز چنین مشوق‌های باید در نظر گرفته شود. بایستی بهره و قیمت تمام شده را کاهش دهیم ضمن اینکه باید برای سازندگان معافیت در نظر گرفته و سوبسید بدهیم.

تیز مغز از جلسه با شرکت‌های خارجی و اعلام آمادگی آن‌ها برای ساخت مسکن با ۲۰۰ دلار و ۲۵۰ دلار با آماده سازی را به ما داده اند، اضافه کرد: وقتی شرکت خارجی این قیمت را داده قطعا می‌خواهد سود کند.

وی با تاکید بر اینکه برای ساخت مسکن باید فناوری‌های نوین را وارد کنیم، اظهار کرد: چینی‌ها و بلژیکی‌ها از ما خواسته اند زمین را در اختیار آن‌ها قرار دهیم تا با ورود فناوری‌های نوین مصالح و نیروی کار ایرانی مسکن بسازند.