گواهی سپرده خاص اقدام مطلوبی در راستای تامین مالی تولیدکننده‌هایی که نیازمند جذب منابع مالی هستند، بود.

به گزارش درآمد نیوز گواهی سپرده خاص اقدام مطلوبی در راستای تامین مالی تولیدکننده‌هایی که نیازمند جذب منابع مالی هستند، بود.

احسان رضاپور؛ کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار ایبِنا در خصوص بهبود فضای کسب و کار در پی عرضه گواهی سپرده خاص با نرخ ۳۰ درصدی گفت: با توجه به اینکه بانک مرکزی در طی ماه‌های اخیر سیاست انقباضی و کنترل رشد نقدینگی را برای کاهش نرخ تورم در پیش گرفته و بخش تولید با چالش‌های تامین مالی رو به رو بوده است به نظر می‌رسد عرضه گواهی سپرده خاص پاسخگوی بخشی از نیاز تامین مالی واحد‌های تولیدی شد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه برخی تامین مالی‌ها حتی امروز با نرخ‌های غیر رسمی مثلا عمدتا با نرخ‌های بیش از ۳۰ درصد در بازار صورت می‌گیرد و این موضوع منجر به افزایش نرخ تورم و گران تمام شدن تولید می‌شود؛ به نطر می‌رسد در این فضا گواهی سپرده‌ها مطلوب بخش مولد کشور است.

رضاپور در این باره تصریح کرد: شرایط بازار ارز و طلا و حضور نوسان گیران و دلالان در این بازار باعث شده که سرمایه‌ها به این سمت بروند، لذا بانک مرکزی تصمیم گرفت تا از این فرصت برای جمع‌آوری نقدینگی و کاهش دلالی و تامین مالی تولید استفاده کند.

این کارشناس بازارسرمایه یادآور شد: بانک مرکزی برای پایان دادن به شرایط پیچیده‌ای که برخی کسب‌وکار‌ها به دلیل عدم تامین مالی با آن دست به گریبان بودند؛ هم به بخش مولد کمک کرده هم اینکه زمینه را برای سرمایه گذاران دارندگان نقدینگی که مایل به دریافت سود‌های بالاتر از نظام بانکی، اما امن هستند با گواهی سپرده خاص فراهم کرده است.

وی در این باره افزود: با توجه به اینکه برخی از دارندگان سرمایه که ریسک گریز هستند اصولا راضی به دریافت سود‌های ۲۰ درصدی بانکی در شرایط تورمی فعلی نمی‌شوند از این رو به واسطه تحرکاتی که در بازار ارز به وجود آمد و مشکلاتی که سمت تولید کننده با آن مواجه هستند و تقاضای زیادی که برای دریافت تسهیلات وجود دارد بحث انتشار گواهی سپرده خاص به عنوان یک راهکار از طرف بانک مرکزی دیده شده و روی میز قرار داده شد که خوشبختانه از آن استقبال به عمل آمد.

احسان رضا پور خاطر نشان کرد: این طرح توانست بخش مهمی از منابع ریسک گریز که به دنبال سود‌های بالای ۲۲ درصد هستند را جذب کند هر چند اعلام شد این گواهی دیگر منتشر نمی‌شود، اما گام موثری در راستای تامین مالی تولید کننده‌ها و تسهیلات گیرندگانی هستند که نیازمند جذب منابع مالی برای تداوم تولید خود بودند بنابراین بخش قابل توجهی از نیاز گروه‌های هدف با این طرح بانک مرکزی تامین می‌شود.

نویسنده: میلاد شکری