ایلان ماسک (Elon Musk) مدیرعامل اسپیس ایکس و تسلا، با ثروت ۲۴۲ میلیارد دلاری، در رتبه اول لیست ثروتمندترین افراد دنیا قرار دارد. اما این ثروت از کجا آمده است و علت موفقیت ایلان ماسک چیست؟ آیا درآمد وی همیشه ثابت است؟

ایلان ماسک (Elon Musk) مدیرعامل اسپیس ایکس و تسلا، با ثروت ۲۴۲ میلیارد دلاری، در رتبه اول لیست ثروتمندترین افراد دنیا قرار دارد. اما این ثروت از کجا آمده است و علت موفقیت ایلان ماسک چیست؟ آیا درآمد وی همیشه ثابت است؟ در این مطلب به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

تاریخچه ثروت‌اندوزی ایلان ماسک

ایلان ماسک، ۵۲ ساله، ساکن شهر آستین ایالت تگزاس، متولد آفریقای جنوبی است که ابتدا به کانادا مهاجرت کرد و پس از انصراف از مقطع دکتری در دانشگاه استنفورد، در سن ۳۰ سالگی به یک میلیونر تبدیل شد.

آقای ماسک در سال ۱۹۹۵ به‌همراه برادر خود کیمبال (Kimbal) و گرگ کوری (Greg Kouri)، سایتی به‌نام Zip2 را راه‌اندازی کردند که به‌عنوان راهنمای حمل و نقل شهری برای روزنامه‌ها کاربرد داشت. وی این وبسایت را در سال ۱۹۹۹ به مبلغ ۳۰۰ میلیون دلار به شرکت Compaq فروخت. او که در آن دوران تنها ۲۷ سال سن داشت، تقریبا ۲۲ میلیون دلار از این مبلغ را دریافت کرد.

سپس وی در همان سال بانکی به‌نام X.com را راه‌اندازی کرد که سریعا با شرکت Confinity پیتر تیل (Peter Thiel) ادغام شد و نتیجه آن، تولد پی‌پل (PayPal) بود. چندی بعد در سال ۲۰۰۲، شرکت eBay پی‌پل را به مبلغ ۱٫۵ میلیارد دلار خریداری کرد. در آن زمان، علی‌رغم کناره‌گیری ایلان ماسک از سمت مدیرعاملی پی پل، وی توانست ۱۶۵ میلیون دلار در ازای خدمت خود دریافت کند.

نقطه عطف بعدی در زندگی ایلان ماسک با هم‌بنیان‌گذاری شرکت اکتشاف فضایی اسپیس ایکس (SpaceX) در سال ۲۰۰۲ همراه شد. در سال ۲۰۰۴، وی در شرکت تسلا سرمایه گذاری کرد و به عضویت هیئت مدیره این خودروساز برقی درآمد. طی بحران مالی سال ۲۰۰۸، وی توانست با سرمایه گذاری ۴۰ میلیون دلاری و یک وام ۴۰ میلیون دلاری دیگر، تسلا را از مرز ورشکستگی نجات دهد. در همان سال، وی به سمت مدیرعاملی تسلا منصوب شد.

آقای ماسک گفته بود که سال ۲۰۰۸ «بدترین سال زندگی من بوده است». در کنار مشکلات زندگی شخصی ایلان، تسلا نیز دوران ضرردهی را پشت‌سر می‌گذراند و اسپیس ایکس نیز در پرتاب موشک فالکون ۱ با مشکل مواجه بود. در سال ۲۰۰۹، وی با وام‌های شخصی امورات خود را می‌گذارند.

در میانه این مشکلات، تسلا در سال ۲۰۱۰ وارد بورس شد و ثروت آقای ماسک نیز با سرعت آهسته‌ای رو به افزایش گذاشت. در سال ۲۰۱۲، وی با ثروت تخمینی ۲ میلیارد دلاری، وارد لیست میلیاردهای فوربس شد. در سال ۲۰۱۶، وی شرکت حفاری تونل Boring Company را تاسیس و سال بعد هم استارتاپ فناوری نوروتکنولوژی Neuralink را راه‌اندازی کرد.

در سال ۲۰۱۹ با آغاز پاندمی کرونا و رشد قیمت سهام تسلا، ثروت ایلان ماسک نیز صعود تند خود را آغاز کرد. بر اساس تخمین‌ها، ثروت وی در ابتدای سال ۲۰۲۰ کمی کمتر از ۳۰ میلیارد دلار بوده است و سال بعد، به ۱۷۰ میلیارد دلار رسید؛ رشد بیش از ۵ برابری طی تنها یک سال. ثروت وی در نوامبر ۲۰۲۱ (آذر ۱۴۰۰) به تقریبا ۳۴۰ میلیارد دلار رسیده بود.

در اکتبر ۲۰۲۰ (مهر ۱۴۰۱) وی رسانه اجتماعی توییتر را خرید و در اوایل ژوئن سال بعد (خرداد ۱۴۰۲)، از سمت مدیرعاملی آن کناره‌گیری کرد. با اینکه بلومبرگ ثروت وی را نزدیک به ۲۳۹ میلیارد دلار تخمین زه است، اما بر اساس آمارهای فوربس، ثروت وی تقریبا ۲۴۲ میلیارد دلار و بر اساس آمارهای گوگل، ۲۲۸٫۵ میلیارد دلار است.

در تصویر زیر، نمودار تغییرات ثروت ایلان ماسک طی سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۳ را مشاهده می‌کنید:

ایلان ماسک از کجا درآمد دارد؟

در حال حاضر، بخش اعظمی از ثروت ایلان ماسک به عملکرد سهام تسلا متکی است. با اینکه وی هیچ حقوقی بابت مدیرعاملی تسلا دریافت نمی‌کند، اما وی اختیار معامله سهام این شرکت را در دست دارد که در مواقع مواجه تسلا با مشکلات به‌عنوان یک معیار عملکردی استفاده می‌شود.

تسلا در سال ۲۰۱۸ و در ۱۰-امین سالگرد اعطای پاداش عملکرد به ایلان ماسک گفته بود:

ایلان هیچ دستمزد تضمین‌شده‌ای به هیچ شکلی ندارد – نه حقوق، نه پاداش و نه اکوییتی (حقوق صاحبان سهام) که بخواهد با گذر زمان برای وی ثروت‌آفرینی کند.

در عوض، تنها منبع جبران خدمت ایلان، پاداش عملکرد ۱۰۰ درصد مبتنی بر ریسکی است که باعث می‌شود وی فقط در صورتی که تسلا و تمام سهامداران آن عملکرد فوق‌العاده‌ای داشته باشند، دستمزد دریافت کند.

به استناد بلومبرگ، نزدیک به نیمی از ثروت آقای ماسک از سهام تسلا و کمی بیشتر از ۲۰ درصد از آن از سهام اسپیس ایکس حاصل شده است. باقی ثروت وی نیز از سهام توییتر و شرکت حفاری بورینگ و همچنین دیگر دارایی‌های متفرقه ایجاد می‌شود.

ثروت ایلان ماسک در برابر دیگر میلیاردرها

در زمان نگارش این مطلب، به استناد بلومبرگ و فوربس، آقای ماسک ثروتمندترین فرد دنیاست، اما گاهی اوقات به‌خاطر تغییر ارزش سهام شرکت‌های تحت مدیریت وی، جایگاه او جابه‌جا می‌شود.

در حال حاضر در آبان ۱۴۰۲، مدیرعامل لویی ویتون (LVMH) برنارد آرنالت (۱۷۹٫۴ میلیارد دلار)، مدیرعامل آمازون جف بیزوس (۱۵۱٫۸ میلیارد دلار)، بنیان‌گذار و مدیر فناوری ارشد اوراکل لری الیسون (۱۲۹٫۶ میلیارد دلار) و مدیرعامل برکشایر هاتاوی وارن بافت (۱۱۱٫۶ میلیارد دلار) به‌ترتیب در جایگاه دوم تا پنجم فهرست ثروتمندترین افراد زنده جهان توسط فوربس قرار دارند.

مطالعه بیشتر:

https://bit24.cash/blog/elon-musk/