وزیر راه و شهرسازی آمادگی ایران برای توسعه همکاری در حوزه‌های جاده‌ای، ریلی و امضای سند جامع حمل و نقل با ترکیه را اعلام کرد.

به گزارش درآمد نیوز وزیر راه و شهرسازی آمادگی ایران برای توسعه همکاری در حوزه‌های جاده‌ای، ریلی و امضای سند جامع حمل و نقل با ترکیه را اعلام کرد.

مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی که ریاست کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی ایران و ترکیه را بر عهده دارد، در دیدار‌های جداگانه با هاکان فیدان وزیر امور خارجه، عثمان آشکین باک، وزیر ورزش و جوانان و رئیس ترکیه‌ای کمیسیون مشترک و عبدالقادر اورال اوغلو وزیر حمل و نقل و زیرساخت ترکیه، درباره مناسبات تجاری و اقتصادی دو کشور و نیز دستور کار نشست آتی کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه گفتگو و تبادل نظر کرد.

بذرپاش در دیدار وزیر امور خارجه ترکیه با اشاره به تحولات اخیر منطقه و فلسطین، بر حضور قدرتمندانه‌تر کشور‌های مسلمان در تقابل با کشور‌های حامی رژیم کودک‌کش و مقابله با کشتار‌های بیرحمانه رژیم جنایتکار صهیونیستی تاکید کرد.

وزیر راه و شهرسازی کشورمان با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران اهمیت زیادی برای توسعه مناسبات همه جانبه با همسایگان خود قائل است، تاکید کرد: همکاری دو کشور بزرگ ایران و ترکیه می‌تواند صلح، ثبات، امنیت و رفاه را برای منطقه به ارمغان داشته باشد.

وی پیشنهاداتی درخصوص همکاری بین کشور‌های منطقه در رابطه با کریدور‌های ترانزیتی را مطرح کرد.

به گفته بذرپاش حجم تجارت میان ایران و ترکیه به عنوان سومین شریک تجاری کشورمان، پس از همه‌گیری کرونا روند افزایشی گرفته است، ظرفیت بالای ایران در حوزه ترانزیت کالا و ارتقای سطح مبادلات تجاری دو کشور از دیگر موضوعات مطرح شده میان مهراد بذرپاش و هاکان فیدان بود.

وزیر امور خارجه ترکیه با اشاره به هدف‌گذاری تجارت ۳۰ میلیارد دلاری میان ایران و ترکیه، این حجم از تجارت را با افزایش همکاری‌های دو جانبه، قابل دستیابی دانست. فیدان بر همکاری دو کشور در حوزه مختلف اقتصادی و تجاری تاکید کرد.

پیگیری و رفع مشکلات توسعه تجارت میان ایران و ترکیه، محور مذاکرات وزیر راه و شهرسازی با وزیر ورزش و جوانان به عنوان رئیس ترکیه‌ای کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور بود.

بذرپاش در این نشست ضمن تاکید بر نقش مهم کمیسیون‌های مشترک در توسعه روابط دو جانبه به ویژه با کشور‌های همسایه، دستاورد‌های کمیسیون مشترک دو کشور را موفقیت آمیز ارزیابی کرده و آمادگی طرف ایرانی را برای مزبانی نشست کمیسیون مشترک اقتصادی در تهران طی روز‌های آتی اعلام کرد.

وزیر راه و شهرسازی همچنین درملاقات با همتای خود، عبدالقادر اورال اوغلو، وزیر حمل و نقل و زیر ساخت ترکیه به بررسی برخی از مسائل و مشکلات تردد و حمل و نقل جاده‌ای میان دو کشور پرداخت و آمادگی ایران برای توسعه همکاری در حوزه‌های جاده‌ای، ریلی، هوایی و بندری و دریایی و امضای یک سند جامع حمل و نقل بین ایران و ترکیه را ابراز داشت.

در ادامه این نشست دو طرف ضمن برررسی زمینه‌های توسعه همکاری حمل و نقل، راه‌های افزایش حجم ترانزیت جاده‌ای و ریلی را در دستور کار قرار دادند.

با توجه به وقوع حادثه تروریستی روز گذشته در کرمان، وزرای ترکیه‌ای در این دیدار‌ها شهادت تعدادی از شهروندان ایرانی در این اقدام تروریستی را تسلیت گفتند و از خداوند برای مجروحان طلب سلامتی و بهبودی کردند.