جلب اعتماد افراد مهم‎‌ترین عاملی است که کلاهبرداران از آن استفاده می‌کنند و برای دوری از خطر باید به افراد غریبه اعتماد نکنیم.

جلب اعتماد افراد مهم‎‌ترین عاملی است که کلاهبرداران از آن استفاده می‌کنند و برای دوری از خطر باید به افراد غریبه اعتماد نکنیم.

به گزارش خبرنگار درآمد نیوز، فضای مجازی با اینکه فواید بسیار زیادی دارد، اما اطلاعات و آگاهی در استفاده از خدمات فضای مجازی نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چرا که برخی افراد با ندانستن نکات امنیتی برخی مواقع به دردسر‌های جبران ناپذیری می‌افتند.

با شکل‌گیری زیرساخت مورد نیاز برای عملیات پرداخت در بستر اینترنت و گسترش خدمات مالی و بانکی در فضای مجازی به طور همزمان استفاده از آن‌ها نیز گسترش پیدا کرد به طوری که تقریبا هر فردی در طول روز حداقل یک‌بار از خدمات پرداخت و انتقال پول در اینترنت استفاده می‌کند.

علی‌رغم اینکه هشدارهای بسیاری توسط ارگان‌های مختلف متولی امنیت فضای مجازی در رابطه با دقت در باز کردن لینک‌هایی که از طریق پیامک‌های جعلی به صورت پیام کوتاه و یا در بستر پیام‌رسان‌های فضای مجازی برای افراد ارسال می‌شود، باز هم در بسیاری از موارد مشاهده می‌شود که افراد زیادی به دام این کلاهبرداران می‌افتند.

کلاهبرداری یک نوجوان ۱۳ ساله از ۲۳۴ هزار نفر

چند وقت پیش نوجوان ۱۳ ساله‌ای که با استفاده از ربات‎های تلگرامی اقدام به کلاهبرداری اینترنتی از ۲۳۴ هزار نفر کرده بود، توسط پلیس فتا استان البرز در شهر نظرآباد دستگیر شد‎.

پلیس پس از مراجعه افراد زیادی برای یک پرونده کلاهبرداری و برداشت غیرمجاز از حساب شهروندان به وسیله لینک‌های آلوده پیامک‌های ابلاغ قضائی، بررسی موضوع را در دستور کار خود قرار داد.

ماموران پلیس پس از بررسی‌های تخصصی تجهیزات الکترونیکی مال باخته‌ها، متوجه شدند که این افراد از طریق پیامک‌های کلاهبرداری ابلاغ قضائی به درگاه‌های جعلی منتقل شده و حسابشان خالی شده است و همچنین از طریق بدافزار‌های نصب شده در تلفن همراه آن‌ها نیز تعداد قابل توجهی پیامک قضائی به سایر شهروندان ارسال شده است.

پلیس با انجام تحقیقات تخصصی کلاهبردار ۱۳ ساله این پرونده را شناسایی و دستگیر کردند. در تحقیقات تکمیلی مشخص شد که کلاهبردار حرفه‌ای ۱۳ ساله اطلاعات حساب بیش از ۲۳۴ هزار حساب بانکی را سرقت کرده و تاکنون ۳۴۳۳ شاکی از سراسر کشور در خصوص این پرونده شناسایی شده اند.

چنین اتفاقاتی نشان‌دهنده اهمیت توجه و رعایت نکات امنیتی در مواجهه با پیامک‌هایی است که در آن‌ها آدرس‌های اینترنتی وجود دارد که در متن پیامک از افراد خواسته می‌شود تا آن‌ها را باز کنند.

یک شیوه جدید برای کلاهبرداری

پس از حوادث اخیر کشور و ناآرامی‌هایی که به وجود آمد، بعضی کلاهبرداران با هدف سوءاستفاده از وضعیت به وجود آمده، اقدام به ارسال پیامک‌هایی مبنی بر وجود پرونده قضایی برای افراد در اغتشاشات کرده‌اند و در انتهای این پیام نیز لینکی را قرارداده و اشاره کرده‌اند که افراد برای اطلاع از جزئیات این پرونده قضایی باید به آن مراجعه کنند. پس از باز کردن لینک توسط افراد، این کلاهبرداران اقدام به سرقت اطلاعات شخصی و بانکی افراد کرده و از آن‌ها سوءاستفاده می‌کردند.

مردم باید توجه داشته باشند که در صورتی که هر گونه پیامکی حاوی لینک را دریافت کردند، باید قبل از باز کردن لینک از امنیت آن اطمینان حاصل کنند و در صورتی که لینک ارسال شده را مشکوک تشخیص دادند به آن توجه نکرده و به هیچ وجه آن را باز نکنند.

کلاهبرداری با آرم صداوسیما

کلاهبرداران در یکی از جدیدترین اقدام خود اقدام به برقراری تماس صوتی در شبکه‌های اجتماعی و با تصویر کاربری نشان صداوسیما می‌کنند و پس از اینکه فردی که با آن تماس گرفته شده پاسخ داد با ادعای برنده شدن فرد در قرعه کشی و یا هر ادعای فریب دهنده دیگری اقدام به کلاهبرداری از او می‌کنند.

جلب اعتماد افراد، مهم‌ترین مو‌لفه‌ای است که کلاهبرداران برای فریب دادن افراد از آن استفاده می‌کنند. بهترین راه برای دوری از این‌گونه کلاهبرداری‌هایی اعتماد نکردن به هرگونه پیامک و یا در ارتباط با افراد غریبه است.

نویسنده: علی بردبار