درصورتی‌که طرح مالیات بر عایدی سرمایه در مجلس به تصویب برسد و قانون شود، جلوی سفته‌بازی و دلالی گرفته خواهد شد.

درصورتی‌که طرح مالیات بر عایدی سرمایه در مجلس به تصویب برسد و قانون شود، جلوی سفته‌بازی و دلالی گرفته خواهد شد.

به گزارش درآمد نیوز ، سپهر عبدالله‌پور با انتقاد از معطل ماندن طرح مالیات بر عایدی سرمایه در مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: طبق این طرح، کسانی که از خریدوفروش هر کالایی سود کسب می‌کنند، باید مالیات پرداخت کنند.

وی ادامه داد: این طرح شامل خریدوفروش خودرو، مسکن و سایر کالا‌ها می‌شود که در همه کشور‌های دنیا اجرایی شده و مزایایی به همراه داشته است.

کارشناس اقتصادی با بیان اینکه طرح مالیات بر عایدی سرمایه جلوی سفته‌بازی و دلالی‌ها را می‌گیرد، گفت: این قانون کمک می‌کند تا کسانی که مسکن، خودرو و یا سایر کالا‌های مصرفی دارند، از دلالان که با سفته‌بازی به دنبال سود‌های کلان هستند، تمایز قائل شوند.

وی عنوان کرد: طرح مالیات بر عایدی سرمایه هنوز در مجلس به اجماع کارشناسی نرسیده است و بعضی‌ها معتقد هستند که در شرایط تورمی نمی‌شود، مالیات از دارایی‌ها دریافت کرد؛ بلکه باید مابه‌التفاوت و نقش تورم را در آن کالا در نظر داشت.

عبدالله‌پور تصریح کرد: در این طرح، ذی‌نفعان هم نقش دارند و به دنبال تغییرات و تاخیر در تصویب این قانون هستند.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه با تصویب قانون مالیات بر عایدی سرمایه دیگر نیازی به سایر پایه‌های مالیاتی نیست، گفت: در صورتی که این قانون تصویب و به‌درستی اجرا شود، دیگر نیازی به مالیات بر خانه و خودرو‌های لوکس نیست، زیرا این نوع مالیات پوشش‌دهنده سایر نوع مالیات است.

وی تأکید کرد: باید زیرساخت‌های این قانون به‌خوبی دیده شود تا در مرحله اجرا با مشکل مواجه نشود، همچنین باید سامانه‌های الکترونیکی سازمان امور مالیاتی تکمیل شود در غیر این صورت تحمیل پایه‌های مالیاتی جدید باعث حجم کار زیاد و تشکیل پرونده‌ها در سازمان امور مالیاتی می‌شود.

منبع: ایرنا