دامنه نوسان به سقف و کف تغییرات قیمت سهام در یک روز معاملاتی گفته می‌شود.

دامنه نوسان به سقف و کف تغییرات قیمت سهام در یک روز معاملاتی گفته می‌شود.

به گزارش درآمد نیوز، یکی از موضوعات مهم بازار سرمایه که البته مورد انتقاد شدید فعالان بازار سهام نیز است، بحث «دامنه نوسان» است. اختلاف‌های زیادی در مورد دامنه نوسان وجود دارد که در این نوشتار به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

**دامنه نوسان چیست؟

دامنه نوسان به سقف و کف تغییرات قیمت سهام در یک روز معاملاتی گفته می‌شود، به عنوان نمونه اگر قیمت یک سهم ۱۰۰ تومان باشد، این سهم در «یک روز» می‌تواند حداکثر ۵ درصد رشد یا ریزش کند و اگر این سهام در یک روز ۵ درصد رشد کند، قیمت آن سهم در پایان معامله به ۱۰۵ تومان می‌رسد و اگر ۵ درصد ریزش کند در پایان معامله قیمت سهم به ۹۵ تومان ریزش خواهد کرد.

در حال حاضر حداکثر و حداقل دامنه نوسان مجاز برای بازار دوم بورس و فرابورس مثبت ۵ درصد تا منفی ۵ درصد است. دامنه نوسان برای بازار‌های پایه فرابورس نیز در بازار پایه زرد از مثبت ۳ درصد تا منفی ۳ درصد و در بازار پایه نارنجی ۲+ تا ۲- درصد و بازار پایه قرمز ۱- تا ۱+ درصد است.

البته در مدیریت جدید، سازمان بورس به دنبال این موضوع است تا دامنه نوسان به صورت فصلی افزایش یابد. در فصل بهار دامنه نوسان در شرکت‌های بازار اول بورس و فرابورس به ۶ درصد رسید و در فصل تابستان در شرکت‌های بازار اول بورس و فرابورس به ۷ درصد افزایش یافته است. طبق گفته‌های رئیس سازمان بورس قرار است تا پایان سال دامنه نوسان به ۱۰ درصد برسد.

به عقیده تحلیلگران بازار سرمایه با افزایش دامنه نوسان، ورود نقدینگی به بازار سهام تقویت می‌شود و عمق بازار سرمایه افزایش خواهد یافت و همچنین با افزایش دامنه نوسان صف‌های خرید و فروش کاهش خواهد یافت.

اما مشکل اینجا است که افزایش دامنه نوسان در حالی روی می‌دهد که بازار سهام در رکود دوساله گیر کرده است و افزایش دامنه نوسان می‌تواند فشار بر شاخص کل بورس را بیشتر کند، به همین دلیل برخی از تحلیلگران عنوان می‌کنند که افزایش دامنه نوسان در شرایطی باید صورت گیرد که رکود در بازار سرمایه به اتمام رسیده است و شاخص کل بورس روند صعودی خود را شروع کرده باشد.

از طرف دیگر نباید دامنه نوسان به طور کامل حذف شود، زیرا که هیجانات در بازار سرمایه به شدت زیاد است و ممکن است که در یک روز یک سهم ریزش ۷۰ درصدی داشته باشد که در این صورت سرمایه سهام‌داران در یک روز تقریبا نابود خواهد شد و یا این که عده‌ای که پول زیادی دارند با هم دیگر متحد شوند تا یک سهم را با سفته‌بازی افزایش دهند و در یک روز قیمت سهم دو برابر شود؛ که در این شرایط سرمایه‌ها از طرف افراد نا آگاه به سمت معامله‌گران سفته‌باز کوچ خواهد کرد.